Szukaj

Zapalenie żołądka i jelit oraz świąd odbytu u dziecka

Świąd odbytu u dziecka oraz zapalenie jelit lub żołądka mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia małego dziecka. Oto kilka informacji na temat objawów tej dolegliwości oraz sposobów ich leczenia.

Podziel się
Zapalenie żołądka i jelit oraz świąt odbytu u dziecka

Świąt odbytu u dziecka


Świąt odbytu jest dolegliwością, którą najczęściej spotyka się u małych dzieci. Główną przyczyną powstania choroby jest zakażenie się jajami pasożytów, takich jak owsiki, obleńce czy tasiemiec.  Świąd odbytu może również wywołać zakażenie drożdżakami. Na ten rodzaj zakażenia są szczególnie narażone dzieci, które noszą pieluszki. Kolejną, często pomijaną przyczyna świądu odbytu są wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe.

Jeśli swędzenie odbytu jest zbyt uciążliwe dla twojej pociechy skontaktuj się z lekarzem, który określić przyczynę swędzenia odbytu u dziecka oraz zaleci sposoby leczenia. Pomocne są również okłady z rumianku rozcieńczonego lodowata wodą.Aby zminimalizować świąd odbytu konieczne jest dbanie o higienę oraz utrzymywanie odbytu w jak największej czystości. Warto również posypywać swędzące miejsca talkiem.

Zapalenie żołądka i jelit


Zapalenie żołądka i jelit u dziecka jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem. Wywoływane jest przez bakterie zwaną Campylobacter. Najczęściej towarzyszy mu biegunka, która może doprowadzić do szybkiego odwodnienia się organizmu dziecka, a w konsekwencji do zmian biochemicznych.

Choroba może mieć bardzo poważane konsekwencje u dzieci niedożywionych , może nawet doprowadzić do śmierci. Natomiast w przypadku dzieci prawidłowo odżywionych zapalenie nie pociąga za sobą tak poważnych konsekwencji.

Jeśli zaobserwujesz u swojego maluszka silną biegunkę lub wymioty warto zgłosić się do lekarza i poprosić o zbadanie stolca, by wykluczyć obecność bakterii odpowiedzialnej za powstanie zapalenia żołądka lub jelit.