Szukaj

Wypływanie pokarmu u matki karmiącej

Każda matka karmiąca swoje dziecko piersią ma do czynienie z wypływaniem pokarmu. Jest to charakterystyczny etap dla procesu karmienia piersią. Zapewne wiele młodych matek nie znało tego uczucia wcześniej, w związku z tym zapewne zastanawia się co może ono oznaczać. Oto odpowiedź.

Podziel się
Karmienie piersią Fot. Natalia Groń

Czym charakteryzuje się wypływanie pokarmu


Charakterystyczne uczucie w czasie karmienia piersią, inaczej zwane wypływaniem pokarmu świadczy o tym, że z piersi kobiety, a w zasadzie z kanalików mlecznych został uwolniony pokarm.


Najczęściej towarzyszy temu uczucie mrowienia w piersi i uczucie ciepła. Jest to szczególnie odczuwalne u kobiet, które dopiero rozpoczęły karmienie piersią. Z czasem kobiety podczas karmienia przestają odczuwać mrowienie lub po prostu do tego się przyzwyczajają.


Co może dziwić, u niektórych kobiet uczucie wypływania pokarmu nie zawsze towarzyszy  karmienia dziecka. Często zdarza się tak, że kobieta karmi dziecko jedną piersią a w drugiej odczuwa mrowienie, które świadczyć o wypływaniu pokarmu. Czasami zdarza się również, że takie odczucie pojawia się u kobiet bezpośrednio przed rozpoczęciem karmienia lub nawet w momencie gdy nie nie jest ono planowane.


W początkowych tygodniach karmienia kobiety mogą uskarżać się na stosunkowo długie mrowienie w piersiach, które może trwać nawet kilka minut. Z czasem, czas ten znacznie skraca się, nawet do kilku sekund. Nie jest to jednak regułą. U niektórych kobiet sytuacja może wyglądać odwrotnie.

Zahamowanie wypływania pokarmu

Odruch wypływania pokarmu może zaniknąć. Najczęściej dochodzi do tego na skutek nadmiernego zmęczenia matki, stresu czy choroby. Taki stan powodowany jest również przez nadmiar spożywanego alkoholu.


W takiej sytuacji zahamowania odruchu wypływania pokarmu można przywrócić stosując ćwiczenia relaksacyjne. Również warto zadbać o to, by karmić malucha w pomieszczeniu gdzie panuje cisza i spokój. Jednak w większości przypadków problemy z zahamowaniem pokarmu nie zdarzają się zbyt często.