Szukaj

Skuteczność prezerwatyw - jak skuteczne są prezerwatywy?

W dzisiejszych czasach wiele par nie chce mieć dzieci. Często także ludzie decydują się na mniejszą ilość potomstwa. Oczywiście sytuacja ta ma miejsce w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. Dlatego partnerzy nierzadko decydują się na planowanie rodziny za pomocą różnych środków. Jednym z nich jest prezerwatywa, która nie tylko zapobiega zajściu w ciążę, ale także chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jaka jest więc skuteczność prezerwatyw?

Podziel się
Prezerwatywa Fot. Red2000\'s / sxc.hu

Rodzaje prezerwatyw

Kondomy można podzielić na dwie podstawowe grupy. Są to prezerwatywy męskie i żeńskie. Zacznijmy od bardziej powszechnych, czyli tych pierwszych. Męskie kondomy to chyba najbardziej popularna metoda antykoncepcji. Jak już zostało wspomniane, chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ nie dochodzi wówczas do bezpośredniego fizycznego kontaktu organów płciowych.

Podobne działanie ma kondom żeński. Jest on jednak mniej popularny i nie ma tak powszechnego zastosowania. Mają o 10% mniejszy poziom skuteczności od ich męskiego odpowiednika. Jednak ogólna efektywność tego typu prezerwatyw jest nadal dość wysoka. Stosuje się je podobnie jak różnego typu wkładki dopochwowe. Jednak jej skuteczność w dużej mierze zależy od odpowiedniego założenia prezerwatywy. Dlatego też męskie kondomy są lepsze i łatwiejsze w użyciu.

Choroby przekazywane drogą płciową

Wśród schorzeń, przed którymi chroni prezerwatywa, można wymienić między innymi, wywoływane przez wirus HIV, AIDS. Istnieją także inne choroby przenoszone drogą płciową, które mogą być dla naszego zdrowia niebezpieczne. Mogą to być różnego rodzaju uczulenia, czy wysypki, a nawet poważniejsze schorzenia. Nie będę tutaj wymieniać ich wszystkich. Ograniczę się do stwierdzenia, że seks z wieloma partnerkami i brak środków prewencyjnych zwiększają ryzyko zachorowania.

Osobno należy omówić przypadek wirusa HIV. Jest on bardzo niebezpieczny i powoduje poważne schorzenie, jakim jest AIDS. Choroba ta jest przenoszona właśnie drogą płciową. Zatem kontakt seksualny z zarażoną osobą oznacza, że sami możemy paść ofiarą choroby. Jednak używanie prezerwatywy zapewnia dość wysoki poziom ochrony przed wirusem HIV i innymi chorobami, które przenoszą się drogą płciową.

Z czego powstaje kondom?

 

 

Prezerwatywa jest zrobiona z lateksu. To bardzo elastyczny materiał, który dopasowuje się do kształtu prącia. Występują jednakże ich różne rozmiary i kształty, żeby jak najlepiej się dopasować. Oczywiście nie każdy kondom jest wykonany z tego rodzaju gumy. Istnieją także standardowe rozmiary, które pasują na większość mężczyzn. Mowa tu oczywiście o męskich prezerwatywach.

Oprócz tego należy zaznaczyć, że istnieje wielu wytwórców kondomów. Dlatego też każdy może dobrać sobie odpowiedni rozmiar, kształt, czy grubość, co w żaden sposób, oczywiście oprócz grubości, nie wpływa na skuteczność prezerwatywy. Istnieją także kondomy smakowe, które nadają się do seksu oralnego. Każdy może więc znaleźć coś dla siebie.

Bezpieczny seks

Aby uniknąć zachorowania na groźne choroby przenoszone drogą płciową, w tym AIDS, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa współżycia. Nie powinniśmy zatem często zmieniać naszych partnerów. Najlepiej zostać przy jednym, o którym wiemy, że nie ma żadnych poważniejszych schorzeń, które mogą zostać przeniesione drogą płciową.

Jednak nawet jeśli nie mamy tej gwarancji, możemy zastosować prezerwatywę. Zapewnia ona dużą ochronę, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i przed chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Warto wiedzieć, że kondom jest jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najprostszych środków antykoncepcyjnych. Jednak stuprocentową gwarancję będziemy mieli tylko i wyłącznie przy abstynencji seksualnej.

Autor: Rafał Tomczak