Szukaj

Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziecka

Większość rodziców niepokoi z reguły opóźnione dojrzewanie płciowe ich dzieci. Niestety równie niebezpieczne co opóźnione dojrzewanie płciowe jest przedwczesne dojrzewanie. Oto kilka informacji na temat przedwczesnego dojrzewania płciowego u dzieci.

Podziel się
Dwie siostry
Z przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dzieci mamy do czynienia w momencie gdy zauważymy u naszych pociech symptomy dojrzewania. U dziewczynek mamy do czynienia z przedwczesnym dojrzewaniem, gdy przed ósmym rokiem życia pojawią się symptomy świadczące o dojrzewaniu, a u chłopców przed dziesiątym. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zwrócić się do lekarza.


Czasami bywa tak, że dzieci stosunkowo szybko osiągają dojrzałość psychiczną i fizyczną, a nie ma w tym żadnej patologii, gdyż  jest to naturalne dla ich prawidłowego rozwoju. Wówczas nie traktuje się tego jako proces chorobowy. Jednak w takiej sytuacji należy być bardzo czujnym. Często bywa tak, że dzieci, które dojrzewają zbyt wcześnie mają problemy natury społecznej i psychicznej. W takiej sytuacji warto otoczyć dziecko odpowiednią troską i opieką.

Co może być odpowiedzialne za zbyt wczesne dojrzewanie dziecka?


Bardzo rzadko okazuje się, że za przedwczesne dojrzewanie dzieci jest odpowiedzialny guz w przysadce mózgowej, który powoduje nadmierne wytwarzanie hormonów, odpowiedzialnych za wczesne dojrzewanie i nadmierny wzrost dziecka. Taką sytuację można bardzo łatwo wykluczyć. W tym celu wykonuje się analizę krwi lub monografię komputerową.

Jak wspierać dziecko?W sytuacji zbyt wczesnego dojrzewania dziecka bardzo ważną rolę pełnią jego rodzice. Powinni oni udzielać dziecku moralnego wsparcia, gdyż dziecko może czuć się wyobcowane przez swoich rówieśników.

Jeśli dziewczynki zbyt wcześnie rozpoczną miesiączkowanie istnieje zagrożenie niedoboru żelaza i białka, czego konsekwencją może być zahamowanie rozwoju. W związku z czym, konieczne jest  podawanie dziecku pełnowartościowych posiłków, bogatych w białko, witaminy, sole mineralne i pierwiastki.