Szukaj

Jak zgubić brzuch po ciąży?

Zaokrąglony ciążowy brzuszek to bez wątpienia duży powód do dumy i radości. Przyszłe mamy mając na względzie dobro dziecka, nie martwią się zbytnio przybieraniem na wadze. Jednak tuż po porodzie wiele z nich marzy o tym, by jak najszybciej zgubić brzuch po ciąży i wrócić do dawnej sylwetki.

Podziel się
mama, kobieta, kobiety, ciąża, brzuch ciężarnej Fot. Ⅿeagan / Wikipedia / CC BY 2.0

Mimo że w trakcie ciąży kobiety stosują różne kosmetyki, które mają nawilżyć i natłuścić rozciągającą się na skórę i zapobiec powstawianiu rozstępów, brzuch po ciąży często nie wygląda tak, jak jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Nie da się też ukryć, że w tej partii ciała odkłada się najwięcej nadprogramowych kilogramów. Niestety, ich zgubienie i zmniejszenie obwodu brzucha nie jest łatwe. Aby tego dokonać, potrzeba czasu i motywacji.

Aktywność fizyczna, która pomaga zgubić brzuch po ciąży

Aktywność fizyczna jest najlepszą metodą na zgubienie brzucha po ciąży. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tuż po porodzie nie należy się nadmiernie forsować. Na początek warto zacząć od spacerów z wózkiem i pozwolić ciału odpocząć po ogromnym wysiłku, jakim były dla niego ciąża i poród.

Kiedy po ciąży można rozpocząć ćwiczenia na brzuch

Wybranie odpowiedniego czasu na rozpoczęcie ćwiczeń po ciąży jest kwestią indywidualną. Kobieta powinna sama o tym zadecydować. Wykonywanie ćwiczeń na siłę źle wpływa na samopoczucie i motywację. Z tego względu czasem lepiej zaczekać na moment, w którym świeżo upieczona mama poczuje, że jej ciało i umysł są gotowe na to, by podjąć sportowe wyzwanie.

Niemniej jednak w przypadku, kiedy kobieta rodziła naturalnie zalecane jest, aby nie rozpoczynać ćwiczeń wcześniej niż ok. 6-8 tygodni po porodzie. Natomiast w sytuacji, gdy dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, zaleca się, aby jego mama zaczekała z treningami minimum 12 tygodni. Decyzję o rozpoczęciu ćwiczeń po ciąży warto również skonsultować z lekarzem.

Możesz zgubić brzuch po ciąży, ćwicząc z dzieckiem

Wiele mam zaraz po urodzeniu dziecka nie ma czasu, aby wybrać się zajęcia sportowe lub siłownię. Często nawet nie są w stanie znaleźć kilku chwil na wykonanie krótkiego treningu w domu, albo po całym dniu spędzonym na opiece nad dzieckiem brak im sił i motywacji, by zrobić choćby rozgrzewkę. Warto zatem wiedzieć, że ćwiczenia fizyczne można wykonywać, bawiąc się ze swoim maluszkiem. Dla dziecka będzie to duża radość, a dla mamy wspaniały trening.

Ćwiczenie z dzieckiem ostatnimi czasy staje się coraz bardziej modne. W ofercie wielu klubów fitness można znaleźć specjalne zajęcia dla mam z dziećmi. Są to zajęcia ogólnorozwojowe, które mają na celu powrót do formy sprzed ciąży. Ćwiczenia są dostosowane do potrzeb i możliwości kobiet, które niedawno rodziły. Zwykle trening ma na celu wzmocnienie mięśni pleców, brzucha oraz dna miednicy. Najważniejsze jest jednak to, że mamy nie muszą rozstawać się ze swoimi pociechami na czas ćwiczeń. Dodatkowym atutem takich zajęć jest także ich funkcja socjalizująca.

Ćwiczenia, które pomogą zgubić ciążowy brzuszek

Bez wątpienia na szczycie listy ćwiczeń, które pomogą pozbyć się nadprogramowych kilogramów i centymetrów w talii powinny znaleźć się brzuszki. Dobrą wiadomością, dla każdej mamy jest to, że można je wykonywać razem z dzieckiem. Zwłaszcza brzuszki skośne przyczynią się do poprawy wyglądu brzucha po ciąży.

Dobrym sposobem na pozbycie się brzucha po ciąży jest również wykonywanie ćwiczeń z piłką gimnastyczną. Utrzymanie równowagi podczas treningu z tym przyrządem nie jest łatwe, ale doskonale wzmacnia mięśnie brzucha. Można np. położyć się na piłce na brzuchu, po czym opierając się rękami o podłogę unieść nogi do góry w taki sposób, aby znalazły się w linii prostej wraz z głową i kręgosłupem. Wykonując to ćwiczenie, należy pamiętać o tym, aby patrzeć w przód oraz napiąć mięśnie brzucha, ud i pośladków.

Innym ćwiczeniem, które również wzmocni mięśnie brzucha i pomoże wyszczuplić talię jest świeca. Aby ją wykonać, należy położyć się na plecach, ułożyć ręce wzdłuż ciała, unieść nogi pionowo i lekko ugiąć kolana. Następnie powoli odrywać od podłoża biodra i dolny odcinek pleców tak, by opierać się jedynie na łopatkach i rękach. Jednak, aby to ćwiczenie przyniosło jak najlepsze efekty, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Nie wolno odrywać rąk od podłoża, ani zmieniać ich pozycji w trakcie wykonywania ćwiczenia, w żadnym wypadku nie powinno się też podpierać bioder rękami. Nie należy również obciągać stóp, skierowanie ich w stronę kolan przyniesie lepsze efekty. Ważne jest także to, aby po wykonaniu świecy powracać do pozycji wyjściowej bardzo powoli.

Zdrowa dieta pomoże zgubić brzuch po ciąży

Jeżeli w ciąży kobiecie przybyło kilka kilogramów, a jej pragnieniem jest szybki powrót do wyglądu sprzed kilku miesięcy, powinna ona zwrócić uwagę na to, co każdego dnia kładzie na swoim talerzu. Stosowanie drakońskich diety lub głodówki nie jest dobrym pomysłem. Warto po prostu zadbać o to, by w codziennym menu znalazły się zdrowe i świeże produkty, bogate w błonnik, witaminy i minerały. Taka dieta to doskonały dodatek do ćwiczeń. Należy także pamiętać o tym, by jeść regularnie i w żadnym wypadku nie zapominać o śniadaniu. Warto jednak zrezygnować z podjadania słodyczy i niezdrowych przekąsek.

Ujędrnianie brzucha po ciąży

Skóra na brzuchu w trakcie ciąży ulega rozciągnięciu. Często na jej powierzchni pojawiają się także rozstępy. Kobiety, które marzą o przywróceniu tej partii ciała dawnego wyglądu powinny skupić się nie tylko na ćwiczeniu mięśni, ale także na ujędrnianiu skóry.

Liczne gabinety medycyny estetycznej oferują kobietom zabiegi z zastosowaniem fal radiowych lub podczerwieni, które nie tylko uelastyczniają skórę, ale także redukują tkankę tłuszczową. Takie kuracje bez wątpienia przynoszą spektakularne efekty, jednak dla wielu kobiet mogą okazać się zbyt kosztowne. Dlatego należy pamiętać, że o swoje ciało można dbać także przy pomocy domowych sposobów lub kosmetyków dostępnych w drogeriach.

Autor: Alicja Gajdowska