Szukaj

Podgłośniowe zapalenie krtani - diagnoza i leczenie

Podgłośniowe zapalenie krtani występuje przede wszystkim u dzieci od trzeciego miesiąca do trzeciego roku życia. Jest bardzo groźnym zapaleniem, częściej pojawiającym się u chłopców niż dziewczynek. Zazwyczaj przebiega łagodnie, ale w zaawansowanym stadium musi być pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż zagraża życiu dziecka.

Podziel się
Kobieca szyja Fot. Petrenko\'s / sxc.hu

Kiedy i dlaczego się pojawia?

Pojawia się przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym, a spowodowana może być przez zakażenie wirusami grypy i paragrypy.

Jak rozpoznać chorobę?

Choroba zazwyczaj pojawia się nagle i zwykle w nocy. Objawia się poprzez świst wdechowy, chrypkę i suchy, mocny kaszel. Parę dni przed wystąpieniem bezpośrednich objawów zaobserwować można u dziecka infekcję górnych dróg oddechowych. Co więcej, maleństwo jest bardzo niespokojne i płacze. Gdy tylko zauważy te objawy, niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, bądź jeśli nie zaobserwujemy infekcji, a usłyszymy w nocy szczekający kaszel, koniecznością jest wizyta na pogotowiu.

Jak leczyć?

Lekarz, który pierwszy będzie miał kontakt z chorym dzieckiem powinien od razu je przebadać i jeśli okaże się, że jest to właśnie podgłośniowe zapalenie krtani, przepisze maleństwu dawkę sterydów. Ich działanie utrzymuje się około trzy, cztery dni. Na ten czas nasza pociecha zostanie skierowana na oddział w celu ciągłej obserwacji. Jeżeli po tych paru dniach objawy ustąpią, dziecko może wrócić do domu. W innym wypadku lekarze muszą kontrolować jego stan zdrowia. W leczeniu tego typu choroby nie używa się antybiotyków, ani żadnych środków przeciwkaszlowych, gdyż jest to zakażenie wirusowe. Dlatego jeżeli zauważymy objawy, nie możemy sami rozpoczynać jakiegokolwiek leczenia, ponieważ możemy tylko pogorszyć sytuację.

Wirus może być łagodny i szybko ustąpić, natomiast w ciężkich przypadkach przeprowadza się intubację dotchawiczą i wspomaga się oddech.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy unikać sytuacji, w których nasze dziecko może zarazić się wirusowymi infekcjami. Na co dzień spotykamy się z kaszlącymi osobami, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że dla tak małego dziecka jest to duże zagrożenie. Temperatura w pokoju również odrywa bardzo ważną rolę. Powinna być optymalna, czyli wynosić ok dziewiętnastu stopni. W sypialni, gdzie kładziemy dziecko spać, nie powinny tez przebywać zwierzęta domowe, gdyż i one mogą przenieść dużo wirusów i zarazków.

Jeżeli choroba powraca konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż może ona mieć podłoże alergiczne. Specjalista przepisze wówczas leki wspomagające, które będziemy mogli podać dziecku jak tylko zauważymy pierwsze objawy choroby.

Autor:

Sara Guzik