Szukaj

Odmrożenia u dziecka

Odmrożenia u dziecka są to uszkodzenia skóry wywołane na skutek nadmiernego zimna. Małe dzieci są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju odmrożenia. Oto kilka cennych rad jak uchronić malca przed tego typu schorzeniami.

Podziel się
Zimowe zabawy

U dzieci mamy do czynienia najczęściej z odmrożeniami kończyn górnych dolnych. Najczęściej odmrożone są palce u stóp i rąk.

 

Na skutek odmrożenia dochodzi do przerwania ciągłości skóry dziecka. Konsekwencją takiej sytuacji może być zakażenie, które przyczynia się do powstania różnorakich powikłań.

 

Za główna przyczynę odmrożeń uważa się niedostateczne krążenie krwi. Krew nie dociera wystarczająco szybko do naczyń obwodowych, a nadmierne zimno wychładza organizm powodując powstanie odmrożeń.

 

Rodzice powinni zachować szczególna ostrożność w przypadku dzieci, które mają problemy z krążeniem, gdyż są one szczególnie podatne na różnego rodzaju odmrożenia.

 

Jak uchronić dziecko przed odmrożeniami?

 

Postaraj się by twoje dziecko w zimową porę było odpowiednio ubrane. Weź pod uwagę to, że nie każde skarpety i buty zapewnią dziecku wystarczającego ciepła. Dlatego postaraj się by twój maluch wychodząc na pole miał założone luźne skarpety i nieco za duże buty. Dzięki temu krew będzie mogła swobodnie krążyć.

 

Jeśli twój maluch wróci z podwórka przemarznięty postaraj się powoli, a nie drastycznie rozgrzewać zmarznięte części ciała dziecka. Na skutek ocieplania miejsc odmrożonych pojawia się swędzenie, które można łagodzić stosując kremy zawierające arnikę, nagietek i pokrzywę.

 

W przypadku odmrożenia rąk lub nóg u dziecka należy rozgrzewać je ciepłej własnego ciała lub wsadzić je pod pachwiny, gdyż tam jest najwyższa temperatura.

 

Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie dziecku ciepłych napojów. Pomogą one rozgrzać organizm przemarzniętego dziecka. Jednak pamiętaj by zwrócić uwagę, aby napoje nie były gorące, tylko ciepłe.