Szukaj

Co jeść przed treningiem?

Często przed treningiem zastanawiamy się czy i co warto zjeść. Myślimy, że efektywny trening to taki, przed którym się trochę przygłodzimy. Czy jest to prawdą? I co na to specjaliści od ćwiczeń? Jedni mówią, że warto się wstrzymać z jedzeniem przed wysiłkiem, inni zaś, że warto dostarczyć niezbędnych składników dla organizmu, zanim zaczniemy ćwiczyć. Kto ma rację i dlaczego?

Podziel się
Ćwicząca Edyta Herbuś

Jak odpowiednie jedzenie wpływa na jakość ćwiczeń?

Jeśli przed treningiem dostarczymy odpowiedniej jakości pokarmu dla naszego organizmu, będziemy czuć się znakomicie podczas, jak i po treningu. Pokarmy, które spożywamy zależą też od rodzaju treningu, jaki mamy wykonać.

Zasada jest, że przed treningiem spożywamy węglowodany. Wynika to z prostego powodu. Są to główne źródła energii. Trzeba pamiętać, że posiłek jest ważny, ale również nie można przesadzić. Oznacza to, że nie warto zjeść tuż przed ćwiczeniami albo zbyt dużo zjeść. Doprowadzi to raczej do ospałości organizmu niż do zyskania większej dawki energii. Prawidłowo powinniśmy spożyć posiłek na około 1,5 godziny przed treningiem. Inaczej nasz organizm będzie odczuwał szybciej zmęczenie podczas treningu.

Węglowodany a nasz trening

Węglowodany, odpowiednio dobrane są odpowiedzialne za naszą energię. Warto do tego przyłożyć odpowiednią uwagę. Trzeba zainwestować przede wszystkim w tzw. węglowodany złożone. Są to makarony, kasza, pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, warzywa, owoce oraz soki.

Jeśli chodzi o węglowodany takie jak cukry, to trzeba z nimi uważać, gdyż stanowią jedynie 10% energii dostarczanej, a wcale nie powodują poprawy jakości naszego treningu.

Białka i jego wpływ na trening

Bardzo ważne jest zadbanie o białka w posiłku przed planowanym treningiem. To właśnie z niego złożona jest w około 20% tkanka mięśniowa. Aby o nią zadbać w czasie treningu, warto zjeść przed nim posiłek, który zawiera właśnie omawiany składnik odżywczy. Często ludzie, którzy próbują zrzucić wagę, zapominają o dobrze skomponowanym posiłku, zwłaszcza nie dbają o dostarczenie białka, przez co często trening spala ich mięśnie, a tłuszcz pozostaje. Białko jest odpowiedzialne za przyspieszenie metabolizmu. Dlatego w przypadku treningu siłowego, organizm potrzebuje znacznej ilości białka. Z tego powodu warto pamiętać o dostarczanie produktów takich jak: mleko, ser, jogurty – zwłaszcza naturalne, drób, chude ryby, jaja. Warto mieć na uwadze, że produkty mleczne to też źródło wapnia, które jest podstawowym budulcem kości. Wytrzymałość kości jest także bardzo ważna podczas wykonywania treningu.

Witaminy, minerały i napoje przed treningiem

Trening sprawia, że pocimy się i usuwamy dużo składników mineralnych. Toteż warto zadbać o optymalną ilość witamin oraz minerałów w organizmie. Ze względu na potrzeby treningowe, szczególnie ważna jest woda. Nie na darmo uznana jest źródłem życia. Podczas treningu warto mieć wodę. Wtedy chronimy organizm przed wysuszeniem. Przed wysiłkiem warto wypić też napój izotoniczny, który ma właściwości nawadniające. Odpowiednie specyfiki – dla bardziej zaawansowanych – znajdziemy w sklepie z odżywkami. Na pewno na początku treningów warto pamiętać o spożywaniu produktów zawierających witaminy z grupy B oraz magnez. Są one odpowiedzialne za to, że nasz organizm nie będzie wycieńczony po treningu. Wpływają bowiem na szybką regenerację. Dodatkowo magnez przeciwdziała skurczom.

Jak widać, bardzo ważna jest odpowiednio dobrany zestaw przed posiłkiem. Gwarantuje on mniejsze zmęczenie, a zarazem lepszy rezultat ćwiczeń. Warto zadbać o lekki, ale optymalny posiłek. Rezultatem tego będzie energia na czas treningu. A tego właśnie nam potrzeba, gdy zaczynamy ćwiczenia.

Autor: Karolina Tarabańska