Szukaj

Cholera - objawy, leczenie

Cholera jest to choroba zakaźna wywołana przez przecinkowca cholery występującego pod dwiema różnymi postaciami. Epidemia cholery nadal występuje w wielu krajach na całym świecie. W ostatnich latach zanotowano liczne zachorowania w Czechach, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii. W Polsce choroba ta nie pojawiła się od 1922 roku.

Podziel się
Bakterie
Człowiek może zarazić się droga pokarmową, głównie przez wybicie zakażonej wody. Oprócz tego możliwe jest także zakażenie poprzez przedmioty używane przez chorego. Źródłem zakażenia jest chory lub osoba w okresie pochorobowym. Okres wylęgania choroby jest różny i wynosi od kilku godzin do 5 dni.

Typowe objawy:

  • ostra biegunka bez bólów brzucha
  • zaburzenia wydalania – duże ilości wodnisto – ryżowatych stolców
  • chlustające wymioty bez nudności
  • ogólne osłabienie
  • apatia
  • wzmożone pragnienie
  • piskliwy głos
Z powodu silnej biegunki i wymiotów szybko dochodzi do odwodnienia organizmu. Pojawia się suchość błon śluzowych i skóry, kurczowe bóle mięśni, zapadnięcie oczu.

Również wskutek utraty elektrolitów i wody dochodzi do powstania kwasicy, a następnie zmniejszania przepływu tkankowego i niewydolności nerek z bezmoczem. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia orientacji, a następnie śpiączka i zgon.

W niektórych przypadkach choroba może mieć bardzo lekki przebieg, podobny do zatrucia gronkowcem. Rzadko zdarza się że cholera ma przebieg piorunujący - nie występuje biegunka, a z powodu silnego zatrucia organizmu zgon może nastąpić w przeciągu nawet kilku godzin.

W celu rozpoznania choroby przeprowadza się badanie bakteriologiczne stolców i wymiocin.

Leczenie jest przede wszystkim objawowe. Najpierw choremu podaje się kroplówki roztworów wodnych zawierających elektrolity zapobiegające odwodnieniu. Następnie chory leczony jest antybiotykami.

Zakażeni są obowiązkowo kierowani do szpitala na oddział wskazany przez odpowiednie władze. Każdy przypadek cholery wymaga zgłoszenia do wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Izolacji i ścisłej kwarantannie poddane są wszystkie osoby mające kontakt z chorym. Obserwacja trwa zwykle 5 dni.

Cholera jest chorobą śmiertelną. Wśród chorych leczonych umiera od 1 do 20%, nieleczonych – ponad 50%.