Szukaj

Pierwsza kąpiel noworodka

Większość niemowlaków uwielbia kąpiele i wodę. Dzieci do pewnego okresu życia są świetnymi nurkami, jednak potem ta zdolność zanika. Wszystko spowodowane jest poprzednim miejscem zamieszkania dziecka, czyli brzuszkiem mamy, miejscem pełnym płynów i wody.

Podziel się
Kąpiel noworodka Fot. Nora Pacher / sxc.hu

Kąpiel jest prawdopodobnie jedną z najprzyjemniejszych czynności wykonywanych z dzieckiem niedługo po urodzeniu. Specjaliści, czyli neonatolodzy, zalecają, aby pierwszą kąpiel zrobić dziecku dzień po powrocie ze szpitala. Chodzi tutaj o to, aby pozbyć się wszelkich bakterii przyniesionych z oddziału.

Paradoksem w tej sytuacji jest fakt, że to rodzic bardziej stresuje się pierwszą kąpielą niż samo dziecko. Jak już zostało wspomniane, maluchy do pewnego etapu życia posiadają zdolności utrzymywania się na powierzchni wody i pływania. Mimo wszystko są pewne reguły, które należy przestrzegać. Wystarczy się ich pieczołowicie trzymać a kąpiel będzie przyjemna dla obydwu stron.

Przygotowanie malucha do kąpieli

Przed przystąpieniem do kąpieli malucha należy przygotować najpierw pomieszczenie, w którym wykonywana będzie kąpiel. Temperatura w pokoju powinna wynosić ok. 24 stopni Celsjusza. Pozwoli to uniknąć ryzyka z przeziębieniem malucha. Taka temperatura jest najbardziej korzystna. Odnośnie wody to jej temperatura powinna wynosić około 27 stopni. Warto pamiętać, że woda szybko się schładza, więc dla bezpieczeństwa nie warto zbyt długo przeciągać kąpieli.

Do kąpieli niemowlaka potrzebne będą:

  • wanienka,
  • wkładka antypoślizgowa,
  • ręcznik z kapturkiem,
  • termometr kąpielowy do pomiaru temperatury,
  • mydełko dla niemowląt,
  • krem dla dziecka przeciw odparzeniom.

Niemowlaka należy umieścić w wanience. Oczywiście spokojnie i ostrożnie, jednak trzymając malucha pewnie. Jedna ręką pod pośladkami a drugą pod plecami. Następnie stopniowo zanurzać palca od pośladków i nóżek przez tułów i głowę. Po zanurzeniu dziecka wyjmujemy ręce spod pośladków, cały czas trzymając ręką główkę malucha tak, by leżała na przedramieniu. Kolejność mycia powinna zaczynać się od miejsc najbardziej czystych a kończyć na miejscach najbardziej brudnych czyli pupie dziecka. Sama kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, wystarczy czas nieprzekraczający 5 minut.

Po kąpieli niemowlaka

Gdy maluch zostanie wyjęty z wanienki, należy owinąć go ręcznikiem i dokładnie osuszyć całe ciało. Następnie jałowym gazikiem moczonym w przegotowanej wodzie należy przemyć dziecku oczy. Zaczynając od powieki aż do środkowego kącika – jeden wacik na jedno oko. Kolejnym wacikiem można przemyć również okolice pępka malca gdyż i w tym miejscu gromadzi się wiele brudu i bakterii.

Po wykonaniu wszystkich czynności należy dziecko nasmarować kremem oraz maścią przeciw odparzeniom pupy. Następnie ubranie pieluchy i ubranie dziecka.

W przypadku jakichkolwiek problemów czy obaw lepiej nie ryzykować i poprosić o pomoc bardziej doświadczoną osobę, może być to ktoś starszy z rodziny, kto takowe doświadczenie ma lub w ostatecznej sytuacji można poprosić o pomoc specjalistę.