Szukaj

Pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka

Pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka objawia się wysypką w okolicach intymnych. Występuje ono u małych dzieci, które zbyt dużo czasu spędziły w wilgotnej pieluszce lub mokrej bieliźnie. Oto kilka informacji na temat tej dolegliwości.

Podziel się
Niemowele

Czym charakteryzuje się pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry charakteryzuje się wystąpieniem u dziecka zaczerwienienia lub podrażnienia w okolicach intymnych dziecka. Czasami pojawia się wysypka w miejscach gdzie styka się wilgotna pieluszka ze skóra dziecka.

Do powstania wysypki i podrażnienia skóry odpowiedzialny jest amoniak, który jest obecny w moczu dziecka. Podrażnienia mogą wywoływać również soki trawienne zawarte w kale dziecka.


Pieluszkowe zapalenie skóry jest zaliczane do łagodniejszych odmian podrażnienia skóry. Jest to wysypka, która w pewnym momencie życia pojawia się u każdego malucha.

Do bardziej zaawansowanych i uporczywych schorzeń występujących na skórze dziecka zalicza się
kandydozę skóry (tzw. pleśniawkę) lub zakażenie skóry bakteriami, grzybami czy wirusami.


W niektórych przypadkach uporczywe i często nawracające się podrażnienie skóry i wysypka mogą świadczyć o zaburzeniach metabolicznych u dziecka, na przykład o występowaniu cukrzycy.

Jak postępować w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry?

Jeśli u twojego maluszka wysypka spowodowana podrażnieniem skóry utrzymuje się dłużej niż 48 godzin warto skontaktować się z lekarzem, który określi przyczynę wystąpienia wysypki.

Pamiętaj również, że maluszek nie powinien cały dzień spędzać w pieluszce. Postaraj się by jeśli to tylko możliwe malce spędzał sporo czasu bez pieluszki, z gołą pupką. Na pewno wpłynie to korzystnie na stan skóry bobasa.

Zwróć uwagę na to by zmieniać dziecku pieluszkę stosunkowo często, a przynajmniej 2 lub 3 razy dziennie przemywaj jego okolice intymne woda lub używając obojętnego mydła.

Postaraj się również, aby przed założeniem dziecku pieluszki smarować maścią cynkową lub olejkiem rycynowym miejsca dotknięte wysypką. Warto również na noc posypywać pupkę bobaska obojętnym talkiem.

Zdarza się, że za uporczywe nawroty wysypki i podrażnienia skóry odpowiedzialna jest dieta dziecka. W takim wypadku warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże wykluczyć z diety dziecka produkty szkodliwe.