Szukaj

Objawy zbliżającego się porodu

Przed porodem kobieta doznaje wielu objawów, które dają jej obraz tego co ją później czeka. Zmiany fizyczne i psychiczne jakie zachodzą w świadomości i organizmie kobiety są zazwyczaj widoczne. Oczywiście niezawodny instynkt przyszłej mamy na pewno da jej znać, że to już czas rozwiązania. Nie ulega jednak wątpliwością, że powinnaś wcześniej zaznajomić się z możliwymi sygnałami przedporodowymi na jakie powinna zwrócić szczególną uwagę.

Podziel się
Kobieta w dziewiątym miesiącu ciąży
Na wstępie należy zaznaczyć, że organizm kobiety przygotowuje się znacznie wcześniej do wydania na świat dziecka. Już kilka tygodni wcześniej możesz zauważyć, że twój brzuch się obniża. Wiąże się to z tym, iż płód zaczyna wstawiać się do miednicy. Przez to możesz mieć uczucie narastającego ucisku miednicy oraz napierania na odbytnicę.

Przed porodem charakterystyczną rzeczą będzie zmniejszenie przyrostu ciała. Możesz nawet zauważyć, że zaczniesz tracić kilogramy (zazwyczaj do 1,5 kg). Pomimo tego, że już nie będziesz przybierać na wadzę uczucie zmęczenia i obciążenia będzie większe niż we wcześniejszych miesiącach. 

Parę tygodni przed porodem możesz odczuwać, również nasilenie skurczów Braxtona- Hicksa. Skurcze te nie są jeszcze skurczami porodowymi, jednak mogą sprawić cię w zakłopotanie. Takie skurcze są skurczami przepowiadającymi, gdyż występują nieregularnie i przeważnie zanikają po jakimś czasie. Różnią się od normalnych skurczów porodowych, które raczej są regularne i ich nasilenie zwiększa się z czasem. Poza tym ból jaki powodują jest bardzo bolesny i szczególnie odczuwalny w odcinku krzyżowym.

Kiedy wiadomo jednak, że to już ten czas?

Oprócz pozornych przepowiadań porodu, które są raczej przygotowaniem organizmu, bliżej rozwiązania pojawią się następujące objawy:
  • wypadnięcie czopu śluzowego,
  • plamienie,
  • pęknięcie pęcherza płodowego,
  • regularne skurcze,
  • rozwarcie szyjki macicy,
  • biegunka,
  • ból pleców.
Wypadniecie czopu śluzowego nie musi od razu oznaczać, że powinnaś jechać na porodówkę. Jednak jest to oznaka zbliżającego się rozwiązania. Czasem ten objaw jest zauważony czasem kobieta nie zdaje sobie sprawy z zajścia tego faktu. Taki czop zazwyczaj jest przejrzysty o lekkim zabarwieniu krwi, który pełni funkcję bariery do macicy i chroni ja przed zakażeniem.

Plamienie jakie możesz zauważyć na swojej bieliźnie jest zwiane z tym, że macica zaczyna się skracać i rozwierać. Jeżeli rozwarcie jest na 3 cm to pewnie zostaniesz w szpitalu zanim jednak dojdzie do pożądanego rozwarcia jakim jest 10 cm minie paręnaście godzin.

Sygnałem świadczącym o przerwaniu wód płodowych jest wydostający się stróżek wody z twojej pochwy, którego nie jesteś w stanie zatrzymać. Różni się on od moczu wyglądem oraz swoim zapachem. Pachnie on bardziej słodko a jego kolor jest jasny. Zazwyczaj kiedy to nastąpi poród jest tuż tuż. Przeważnie po odejściu wód płodowych odczujesz bardziej intensywne skurcze macicy, dlatego warto poinformować o tym lekarza.
Wszystkie wymienione powyżej objawy porodu zalicza są do wczesnej fazy. Jest to zazwyczaj najdłuższa i najmniej dolegliwa faza rozwiązania. Przygotowuje cię ona do tego co za chwile nastąpi, czyli porodu. Możesz w takiej chwili czuć podniecenie i lęk jednak nie martw się ważne jest, aby nie panikować i być pod stałą opieką lekarską.