Szukaj

Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Gonadotropina kosmówkowa jest to hormon ciążowy, który wytwarza łożysko. Na wczesnym etapie ciąży produkuje go zarodek, zanim jeszcze dojdzie do powstania łożyska. Około 9 – 12 dnia od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy hCG jest obecny w organizmie kobiety. Hormon ten przedostaje się do krwiobiegu matki, potem przechodzi przez nerki, przez co może być wykrywalny w moczu oraz we krwi.

Podziel się
Test ciążowy
Dzięki temu, że gonadotropina kosmówkowa jest obecna w moczu kobiety, jest możliwe wykonanie testu ciążowego, który może potwierdzić zapłodnienie. Również lekarz na podstawie badania krwi może określić poziom tego hormonu w celu potwierdzenia ciąży. Zasada wykrywania hCG w obu przypadkach jest podobna i opiera się na metodach immunologicznych.

Po co jest ten hormon?

Zadaniem tego hormonu początkowo jest utrzymanie funkcji ciałka żółtego, zaś w późniejszej fazie podtrzymywanie produkcji progesteronu. Jest to bardzo ważne, gdyż progesteron podtrzymuję ciąże. Dlatego na początku po zapłodnieniu stężenie tego hormonu jest wyższe, zaś potem powoli opada.  Ponadto, oznaczenie tego hormonu jest bardzo ważne w przebiegu całej ciąży.

Do zadań gonadotropiny kosmówkowej możemy zaliczyć:

  • podtrzymanie ciąży,
  • zwiększa wchłaniania przez płód większej ilości składników odżywczych,
  • wpływa na przemiany w funkcjonowaniu organizmu przyszłej mamy.
Hormon ten ma także negatywne skutki dla samopoczucia kobiety. To właśnie przez niego przyszłe mamy odczuwają na początku ciąży nudności i są bardzo osłabione. Wynika to z tego, że hCG osłabia układ immunologiczny matki, dzięki czemu dzidziuś nie jest uważany jako "intruz" i może się normalnie rozwijać w ciele kobiety.

Stężenie hCG

Tydzień ciąży

Ilość hormonu w mU/I

3 tydzień ciąży

Od 5 do 50

4 tydzień ciąży

Od 5 do 426

5 tydzień ciąży

Od 19 do 7340

6 tydzień ciąży

Od 1080 do 56 500

Od 7 do 8 tygodnia ciąży

Od 7650 do 229 000

Od 9 do 12 tygodnia ciąży

Od 25 700 do 288 000


Do niepokojący sytuacji należy nagły spadek tego hormonu w czasie ciąży. Może to oznaczać wystąpienie komplikacji oraz ryzyko utraty ciąży. Potwierdza to istotne znaczenie określania stężenie gonadotropiny w trakcie trwania ciąży.