Szukaj

Objawy kliniczne i diagnostyka chorób reumatycznych u dzieci

Wydawać by się mogło, że reumatyzm dotyka tylko ludzi w podeszłym wieku. Tymczasem okazuje się, że na choroby reumatyczne chorują też dzieci poniżej 16. roku życia. Najczęściej dotyka je wtedy reumatoidalne zapalenie stawów, a młodsze dzieci, gorączka reumatyczna.

Podziel się
Płaczące dziecko sxc.hu
Gorączka reumatyczna charakteryzuje się ogólnym osłabieniem, bólem stawów oraz podwyższoną temperaturą. Jest powikłaniem zapalenia gardła spowodowanego przez paciorkowce. Rozwija się najczęściej po trzech tygodniach od przebytej anginy. Najczęściej gorączka reumatyczna występuje u dzieci w wieku szkolnym. Wraz z wiekiem, prawdopodobieństwo zachorowania dziecka, zmniejsza się.

Bóle stawów, które towarzyszą chorobie, są najczęściej spowodowane reakcją, która powstaje na skutek zakażenia bakteriami i walczącymi z nimi przeciwciałami, które wytwarza organizm dziecka walcząc z chorobą.

Wywołane przez paciorkowce zapalenie gardła, pod żadnym pozorem, nie powinno być lekceważone. Niewyleczone schorzenie prowadzi niekiedy do zapalenia stawów, w rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia zastawek serca lub nerek. Gorączka reumatyczna jest najczęstszą na świecie przyczyną nabytych wad serca u dzieci i ludzi młodych. W XIX wieku, francuski lekarz, Charles Lasègue tak opisał naturę tej choroby: „Gorączka reumatyczna liże stawy, kąsa serce”.

Choroba pojawia się po około trzech tygodniach od przebytego paciorkowcowego zapalenia gardła. Przebiega w ostrych rzutach, trwających około 4-6 tygodni, które przejawiają dolegliwości stawowe. Okresy utajenia choroby mogą trwać parę lat. W czasie pozornego wygaśnięcia choroby, procesy reumatyczne przebiegają w mięśniu sercowym i wsierdziu.

Objawy:

- zmiany zapalne dużych stawów (występują u ponad 90% chorych) - utrzymują się przez około kilkanaście dni, a następnie przenoszą i pojawiają w innym stawie; nigdy nie dochodzi do zmian radiologicznych i destrukcji stawów, co odróżnia chorobę reumatyczną od reumatoidalnego zapalenia stawów;

- zapalenie serca - zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia (ponad 50 % chorych) - objawia się szmerem w sercu, mogą pojawić się też zmiany w zapisie EKG;

- mimowolne ruchy mięśni twarzy i kończyn, osłabienie, chwiejność emocjonalna (pląsawica Sydenhama) - ustępuje zwykle w ciągu 1-2 tygodni;

- rumień brzeżny (5% pacjentów);

- guzki podskórne Meyneta - mają średnicę 0,5 − 2 cm, są zlokalizowane na wyprostnych powierzchniach stawów (łokciowych i kolanowych), niebolesne zgrubienia, przesuwalne względem podłoża, bez zaczerwienienia skóry nad nimi, obecne są zwykle u chorych, u których zajęte zostało serce.

Leczenie

Gorączkę reumatyczną leczy się najczęsciej podawanymi dziecku antybiotykami, aspiryną oraz lekami przeciwzapalnymi. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu dziecka. Niektórzy lekarze uważają, że należy dziecku podawać antybiotyki co miesiąc po wyleczeniu przez okres około 5 lat, aby uchronić je przed nawrotami choroby.

Autor:

Kamila Bigos