Szukaj

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka

Wyrostek robaczkowy jest narządem cząstkowym, bez którego nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Jest to nic innego jak tkanka chłonna, której głównym celem jest ochrona jelit. Ze względu na stan zapalny wyrostka robaczkowego konieczne jest jego usunięcie.

Podziel się
Dzieci

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka


Najczęściej zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się silnym i uciążliwym bólem w prawej dolnej części brzucha. Uciążliwy ból pojawia się zwłaszcza po nagłym zwolnieniu ucisku brzucha. Jest to znacznie silniejszy ból niż w przypadku uciskania brzucha.

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból odczuwany w okolicy pępka, który z czasem coraz bardziej promieniuje i przemieszcza się w kierunku dołu prawego biodra.

Zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszy również stan podgorączkowy, brak apetytu oraz biegunka.

Leczenie

Jeśli twoje dziecko uskarża się na ból brzucha, w prawej dolnej części, który jest wzmożony zwłaszcza podczas zwalniania nacisku należy skontaktować się z lekarzem, który potwierdzi bądź wykluczy zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pamiętaj, by w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego nie leczyć dziecka na własna rękę, domowymi sposobami. Jedynym i skutecznym wyjściem z sytuacji jest zabieg operacyjny, który ma na celu usunięcie chorego wyrostka robaczkowego.

Nieleczone ostre zapalanie wyrostka robaczkowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Na skutek infekcji może dojść do perforacji, czyli jego przerwania się. Najczęściej prowadzi to do nasilenia się bólów brzucha oraz zapalenia otrzewnej. W momencie, gdy dojdzie do zapalenia otrzewnej, bez jakiejkolwiek interwencji medycznej może dojść nawet do śmierci. Dlatego, kiedy podejrzewamy zapalenie wyrostka robaczkowego warto skontaktować się z lekarzem specjalistą, dzięki któremu możemy uniknąć powikłań wywołanych na skutek zbyt późnego podjęcia leczenia.