Szukaj

Kiedy dla dziecka liczy się tylko mama

Dla większości dzieci najważniejszą osobą jest mama. Powoduje to zepchnięcie ojca na drugi plan i izolowanie się od opieki nad bobasem. W większości przypadków to matka poświęca najwięcej czasu i uwagi dziecku , dlatego to ona najbardziej liczy się dla bobasa. Jak zmienić taką sytuację?

Podziel się
Rodzice z małym dzieckiem
Kiedy tylko mama liczy się dla dziecka jest to bardzo męcząca sytuacja dla rodziny. Po pierwsze matka czuje się przytłoczona nadmiarem obowiązków związanych z utrzymaniem domu oraz opieka nad dzieckiem. Natomiast ojciec czuje się odrzucony i pominięty na dalszy plan. Oto kilka wskazówek jak zmienić taką sytuację:
  • Nie bądź wspólnikiem
Większość matek popełnia błąd chcąc utrzymać jak najdłużej monopol na opiekowanie się dzieckiem. Powoduje to, że tata zostaje całkowicie wyłączony z opieki nad dzieckiem. Kiedy matka uważa, że to ona jest w stanie zająć się dzieckiem lepiej powoduje, że ojciec nie ma szansy sprawdzić swoich umiejętności opieki nad maluchem.  Jeśli podoba sytuacje można zaobserwować u ciebie w domu zrób wszystko by w opiekę nad dzieckiem zaangażować również tatę.
  • Nie rezerwuj tylko dla siebie miłych obowiązków
Pamiętaj by unikać podziału obowiązków opieki nad dzieckiem, gdzie ojciec będzie wykonywał tylko te obowiązki, których ty nie lubisz.  Jeśli tata będzie wykonywał te prace z dzieckiem, które są nieprzyjemne dla bobasa. Spowoduje to tylko większą niechęć dziecka do ojca. Jeśli chcesz, aby maż przejął choć trochę obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem  postaraj się, by czas dziecka spędzony z ojcem budził pozytywne reakcje u dziecka.

  • Usuń się na bok lub chwilowo całkiem się wycofaj
Pomocne w budowaniu relacji dziecka z ojcem jest możliwość spędzenia czasu tylko we dwoje. Najlepiej będzie jeśli w tym czasie wyjdziesz z domu  i pozwolisz wziąć ojcu sprawy w swoje ręce. Kiedy natomiast spędzacie czas we trójkę postaraj się, by stwarzać jak najwięcej sytuacji, w których twój mąż mógłby bawić się i opiekować dzieckiem.

  • Uznawaj różnicę między rodzicami
Kontakt dziecka z ojcem oparty jest na innych relacjach niż z matka. Pamiętaj, że tego rodzaju relacje są tak samo wartościowe dla dziecka i wzbogacają jego życie o nowe doświadczenia.

  • Zaufaj mężowi
Jeśli nie wierzysz w umiejętności męża dotyczące opieki nad dzieckiem, postaraj się tego nie okazywać. Jeśli dziecko to zauważy nie będzie miało zaufania do taty, natomiast tata będzie wątpił w swoje umiejętności wychowawcze.

  • Popieraj go
Pamiętaj by nie obniżając pozycji ojca w oczach dziecka. Dlatego pamiętaj, by w obecności męża nie kłócić się o sprawy wychowawcze dziecka. Bez obecności malucha starajcie się omawiać problemowe kwestie i postarajcie się dojść do kompromisu bez wzajemnego podkopywania swoich pozycji.

  • Pochlebiaj mu
jeśli zauważysz, że twój mąż robi wszystko by mieć jak najlepszy kontakt z dzieckiem chwal go za wszelkie starania.  Postaraj się także, by twój mąż czuł, że doceniasz jego starania.