Szukaj

Jak opatrywać rany u małego dziecka?

Opatrywanie ran dziecku jest dużym wyzwaniem. Nie dość, że dziecko jest niecierpliwe to z powodu bólu, który towarzyszy skaleczeniu nie chce dać dotknąć bolącej i krwawiącej rany. Oto kilka wskazówek jak szybko, sprawnie i poprawnie opatrywać rany małemu dziecku.

Podziel się
Medykamenty publicdomainpictures.net

Jak robić opatrunki małemu dziecku?

 

  • Jeśli chcesz, by plasterek, który przylepisz dziecku nie odkleił się zadbaj o to by, przylepić go na czystą i osuszoną skórę. Wówczas będziesz mieć pewność, że plasterek przez długi czas pozostanie na swoim miejscu.

  • Pamiętaj, aby na rany przyklejać bądź przykładać tylko i wyłącznie wyjałowione opatrunki z gazy. Pamiętaj, by przygotowując opatrunki dziecku mieć zawsze czyste ręce i sterylnych opatrunków nie dotykać palcami.

  • Czasami zdarza się tak, że plastry z których przygotowuje się opatrunek przyklejają się do rany. Aby tego uniknąć do opatrywania ran stosuj opatrunki nie przywierające oraz maści antybakteryjne. W momencie gdy plaster się przyklei do rany, nie odrywaj go na siłę tylko nasącz ciepłą wodą a potem odklej.

  • Należy również unikać robienia zbyt ciasnych opatrunków, chyba że jest to wskazane. Opatrując palce dziecka powinnaś zwrócić szczególną uwagę czy opatrunek nie jest zbyt ciasny i czy nie blokuje krążenia.

  • Należy pamiętać, by opatrunki robione dziecku zmieniać codziennie. Dzięki temu będziesz mogła kontrolować proces gojenia. Z opatrunku należy zrezygnować w momencie gdy na ranie powstanie strup. Jeśli jednak dziecko chce, by przykleić plaster zrób to. Dzięki temu zabezpieczysz strup przed zdrapaniem.