Szukaj

Fotelik samochodowy dla dziecka

Każdy rodzic chce zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojego malucha. Nie inaczej jest podczas jazdy samochodem. Jaki wybrać fotelik samochodowy, aby czuć się spokojnym o dziecko?

Podziel się
Dziecko w foteliku samochodowym Fot. Pieter Kuiper / Wikimedia Commons

Kategorie wagowe

Zanim ostatecznie wybierze się fotelik, warto najpierw dowiedzieć się, jakie funkcjonują na rynku i od czego się zabrać.

Najważniejszym punktem wyboru jest waga dziecka, którą dzielimy następująco:

  1. Grupa 0+ - czyli waga do 13 kg (od narodzin do 18. miesiąca życia),
  2. Grupa 1 – to waga od 9 do 18 kg (zazwyczaj od 1. roku do 4 lat),
  3. Grupa 2-3 - waga od 15 do 36 kg (4-12 lat).

Należy się przygotować, że wraz z ubywającymi latami dziecka, powinno się zmieniać sukcesywnie foteliki.

Bezpieczny fotelik

Co tak naprawdę oznacza stwierdzenie „bezpieczny fotelik samochodowy” dla dziecka? Jak już wcześniej wspominano, to przede wszystkim odpowiednio dobrany do kategorii wagowej.

Kolejnym ważnym punktem wyboru siedziska to wysokie rezultaty w testach ADAC. Co to takiego? Otóż jest to niemiecki automobilklub. Co roku udostępnia on aktualne wyniki testów fotelików dziecięcych.

Ostatnią najważniejszą rzeczą w bezpieczeństwa fotelika, jest jego odpowiednie montowanie w samochodzie. Należy pamiętać, że bardzo dobre rezultaty w testach, cena i wiele innych przykładów doskonałości siedziska, nie zapewni bezpieczeństwa dziecku, jeżeli nie będzie on odpowiednio zamontowany. To naprawdę ważna rzecz, o której powinno się pamiętać.

Instrukcja obsługi

Niekiedy 40 minut poświęca się na bezsensowne przeglądanie stron internetowych, czy rozmowy przez telefon. Tyle minut wystarczy na dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi fotelika, który zapewni bezpieczeństwo dla dziecka. Może wydawać się to błahe, że montaż nie jest wcale taki trudny, ale aż 70% fotelików jest źle montowanych. Parę minut może ustrzec rodzica przed błędem, który może mieć tragiczny skutek.

Najczęściej popełniane błędy

Wciąż wiele rodziców źle dobiera fotelik. Jakie są najczęstsze błędy, przed którymi trzeba się ustrzec?

  • Skorupa fotelika nie pasuje do profilu kanapy samochodu,
  • zły kąt montażu fotelika w samochodzie. Głowa dziecka opada na pierś przez co ma kłopoty z oddychaniem,
  • krótkie pasy bezpieczeństwa, które nie pozwalają na montaż fotelika w samochodzie,
  • za długie zamki pasów bezpieczeństwa, które niszczą zamek bezpieczeństwa podczas zderzenia powodując wypięcie się fotelika z pasa bezpieczeństwa,
  • noga stabilizująca fotelik jest za krótka.

Inspekcja

Ciekawostką może okazać się specjalna inspekcja fotelików, która aktualnie stacjonuje w Warszawie. Stworzona została z myślą o bezpieczeństwie dzieci podczas podróży. Firma ta zajmuje się sprawdzaniem, czy wybrano odpowiedni typ fotelika dla dziecka do samochodu oraz tym, czy został odpowiednio zamontowany. Pocieszeniem dla osób spoza stolicy jest fakt, że inspekcja jeździ również na specjalne imprezy okolicznościowe po całej Polsce.

Wybór odpowiedniego fotelika do samochodu dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Lepiej poświęcić czas dla bezpieczeństwa najbliższych, by mieć pewność, że chroni się ich w 100%.

Emilia Dłużewska