Szukaj

Ból zębów i wypełnienia dentystyczne u dzieci

Ból zębów jest szczególnie dokuczliwy nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Wizyta u stomatologa również nie należy do najprzyjemniejszych, jednak co zrobić kiedy twoją pociechę boli ząb.

Podziel się
Stomatologia

Ból zębów u dzieci


Ból zęba jest wywołany przez wystawienie nerwów dziąseł i miazgi. Taki stan powstaje pod wpływem szkodliwych czynników, takich jak  bakterie,  które tworzą kwas uszkadzający szkliwo.

Jak uśmierzyć ból zęba u dziecka?


  • Chcąc uniknąć bólu zębów i częstych bolesnych wizyt u stomatologa, już od najmłodszych lat naucz swoją pociechę dbać o higienę jamy ustnej i zębów. Dziecko powinno wiedzieć, że czyszczenie zębów, usuwanie kamienia czy płytki nazębnej pozwolą mu uniknąć bólu zębów i są konieczne by mieć piękny i zdrowy uśmiech.

  • W przypadku silnego bólu zęba u dziecka konieczna jest wizyta u stomatologa, który zlikwiduje stan zapalny nerwu, a tym samym sprawi, że dziecko przestanie boleć ząb.

  • Dobrym sposobem do walki z bólem zębów jest płukanie ust przygotowaną w warunkach domowych płukanką. Można ją sporządzić z jednej łyżeczki soli oraz jednej łyżeczki wyciągu z arniki na jeden kubek wody.

  • Warto również  przykładać do bolącego zęba wacik nasączony olejkiem goździkowym. 

Wypełnienia dentystyczne u dzieci


Podstawowym sposobem leczenia ubytków w zębach jest ich uzupełnianie wypełnieniami dentystycznymi.

Podstawowym materiałem do uzupełnia ubytków jest stosowanie materiałów zwanych  amalgamatami, które zawierają rtęć. Obecnie trwa dyskusja czy nie jest to szkodliwe dla zdrowia człowieka. Zdania na ten temat są podzielone, nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest to obojętne czy szkodliwe dla naszego zdrowia. Warto jednak idąc do stomatologa poprosić go o uzupełnianie ubytków w zębach materiałami nie zawierającymi rtęci.

Jeśli twój maluch posiada już plombę zawierającą rtęć warto zwrócić się do specjalisty, który pozwoli określić czy rtęć, ma negatywny wpływ na organizm twojego malucha czy też nie. Można to sprawdzić robiąc badania, których celem jest zbadanie poziomu rtęci w krwinkach czerwonych.