Szukaj

Zgrzytanie zębami u dziecka

Zgrzytanie zębami nie jest tylko i wyłącznie przypadłością wieku dziecięcego. Najczęściej jednak występuje w okresie dzieciństwa. Większość rodziców zastanawia się czym spowodowane jest zgrzytanie zębami i czy nie szkodzi to ich maluszkowi. Oto kilka cennych informacji na ten temat.

Podziel się
Stomatologia


Przyczyny zgrzytania zębami u dziecka

Najczęściej zgrzytanie zębami obserwuje się głównie u osób mających problemy z nerwami. Zgrzytanie jest spowodowane tym, iż mięśnie żuchwy na skutek stresu są sztywne czego konsekwencją jest zaciskanie zębów w momencie zdenerwowania lub koncentrowania się. Dolegliwość zgrzytania zębami najczęściej objawia się w czasie snu dziecka.

Za inną przyczynę zgrzytania zębami u dziecka uznaje się niedobór wapnia. Nie jest to jednak teza udowodniona naukowe. Istnieje jedynie przypuszczenia, że organizm poprzez zgrzytanie zębami alarmuje człowieka o niewystarczającej ilości wapnia.

Zgrzytanie zębami u dziecka może być także wywołane na skutek pasożytów. Organizm dziecka w ten sposób komunikuje otoczenie o obecności owsików czy innych robaków.

Zgrzytanie zębami u dziecka może również wynikać z przyczyn emocjonalnych. W takim wypadku psychoterapia jest najlepszą formą wyleczenia tej dolegliwości.

Jak wyeliminować zgrzytanie zębami u dziecka?


Zgrzytanie u większości dzieci pojawia się mimowolnie. Maluch nie są nawet świadome swojego zachowania. W takim wypadku większość rodziców zwraca uwagę dziecku, by tak nie robiło. Taka sytuacja może jedynie przyczynić się do wzmocnienia zgrzytania, gdyż dziecko dodatkowo denerwuje się faktem iż nie może nad tym zapanować.

Jeśli zauważysz, że twój maluch zgrzyta zębami postaraj się by odwrócić od tej czynności jego uwagę. W tym celu zorganizuj zabawę, której celem będzie wyciszenie i relaks. Dzięki temu dziecko będzie uczyło się innych form rozładowywania nerwowych sytuacji i porzuci zgrzytanie zębami.

Jeśli jednak leczenie nie przynosi pożądanych efektów warto zwrócić się do stomatologa, który powinien zalecić dla dziecka specjalna osłonkę, która zakłada się na noc na zęby. Dzięki temu szkliwo na uzębieniu dziecka nie ściera się a pozostali domownicy nie słyszą dźwięków wywołanych ich zgrzytaniem.