Szukaj

Autyzm i schizofrenia mogą rozwijać się podczas krótkiego czasu dzieciństwa

Geny odpowiedzialne za te dwa schodzenia mogą być aktywne w krótkim przedziale czasu. Badania prowadzone na myszach mogą dostarczyć wskazówek o tym, jak rozwijają się te zaburzenia rozwojowe.

Podziel się
Niegrzeczne dziecko sxc.hu
Skupiając się na rejonie w mózgu znanym jako subplate,  gdzie rozwijają się pierwsze komórki nerwowe, badacze Uniwersytetu Oxfordzkiego, Kings’s College London i Imperial College London odkryli, że geny związane z autyzmem i schizofrenią były aktywne tylko w tych rejonach mózgu, w początkowych etapach jego  rozwoju.

Neurony w rejonie [subplate] tworzą podstawę dla sieci połączeń neuronowych, przenikających mózg. Badając  w jaki sposób nerwy rozwijają i łącza te sieci, naukowcy  mogą odkryć gdzie wzrost nie przeszedł pomyślnie i stanowi źródło chorób takich jak autyzm czy schizofrenia.

- Budowa mózgu przypomina domek z kart. Wczesne połączenia dostarczają fundamentów pod dojrzałą strukturę, a rozpad ich może być źródłem wielu wad rozwojowych. Neurony subplate zapewniają przejściowy kościec dla rozwijającej się kory mózgowej mózgu i pomagają w powstawaniu dodatkowych synaps - mówi autor badania, Zoltan Molnar z Uniwersytetu w Oxfordzie. - Gdy rusztowanie jest uszkodzone, budynek nie będzie w pełni funkcjonalny.

Badacze zmapowali i wyszczególnili aktywność genową w mózgach myszy w czasie ich rozwoju od 15-dniowego embriona do dojrzałości. Ich praca potwierdziła, ze autyzm i schizofrenia są zaburzeniami rozwojowymi, które mogą powstać we wczesnym okresie życia, tylko w momencie, gdy mózg tworzy swoje pierwsze połączenie. Geny związane z obiema chorobami były tylko wyrażone w subplate neurons i nie później, wskazując, że gdy ich praca została wykonana, proces chorobowy rozpoczął się.

- Podejrzewaliśmy od dłuższego czasu, że jeśli rozwój kory mózgowej zakłócony jest przez genetyczne nieprawidłowości, stresogenne  środowisko, wcześniactwo, może mieć trwałe negatywne skutki dla rozwoju mózgu i prowadzić do problemów w postaci ADHD lub autyzmu. [Badanie] skupia uwagę nawet na wczesnym rozwoju mózgu jako przyczynie  niepokojących problemów neuropsychologicznych - powiedział w oświadczeniu David Edwards, dyrektor Centrum  Rozwoju Mózgu w King’s College London.

Czy to oznacza że genetyczne zmiany mogą być zidentyfikowane i poddane modyfikacji w macicy by uniknąć chorób? Choć nie do końca jest to jasne, szef prowadzących badań Anna Hoerder-Suabedissen z Uniwersytetu oxfordzkiego  mówi „Głównym następstwem dla innych badaczy jest to, że  przejściowe struktury mózgu są ważne dla naszego zrozumienia zdrowego i dotkniętego chorobą umysłu . Możemy mieć nadzieję  że sprawdzimy niektóre z nowo zidentyfikowanych specyficznych subplate molekuł na tkankach zmarłych, otwierając tych samym nowe możliwości dla zrozumienia normalnego i patologicznego rozwoju ludzkiego mózgu.

Rejon sublate jest bardzo mały u myszy, a u  człowieka o wiele bardziej uległ ewolucji. Więc naukowcy są pełni nadziei, ze ich poszukiwania oferują możliwość, że genetyczne powiązania w tym rejonie mózgu podczas wczesnego rozwoju będą bardziej wyraźne i rozpoznawalne.

Opracował:

Szymon Hendzel