Szukaj

Objawy hemoroidów

Hemoroidy uważane są za temat tabu. Niechętnie o nich mówimy, rzadko też zwracamy się o specjalistyczną pomoc. Nie ma jednak powodów do wstydu. To choroba jak każda inna. Nie powinniśmy bagatelizować jej symptomów. Dowiedz się czym charakteryzuje się ta choroba i jakie są jej objawy.

Podziel się
Kobiece pośladki Fot. Elisabeth Howe / sxc.hu

Dlaczego hemoroidy?

Hemoroidy, guzki krwawnicze, czy tez żylaki odbytu to choroba, która charakteryzuje się chorobliwym powiększeniem i przemieszczeniem guzków hemoroidalnych do i poza kanał odbytu. Ta sytuacja powoduje występowanie wielu przykrych i uciążliwych dolegliwości.

Przyczyny pojawienia się zmian chorobowych wynikają głównie z naszych złych nawyków zarówno żywieniowych jak i dotyczących czasu wolnego. Przede wszystkim dieta – spożywamy za mało błonnika, mało warzyw, owoców,  produktów pełnoziarnistych. Wybieramy produkty szybkie, gotowe do spożycia, pozbawione wartości odżywczych. Nie bez wpływu pozostają także używki – kawa, papierosy, alkohol.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ową dolegliwość jest tryb życia. Prowadzimy siedzący tryb życia, często unikając wszelkiej aktywności fizycznej.

Pamiętać musimy także o tym, iż niektóre choroby także mogą przyczyniać się do rozwoju hemoroidó: choroby okolic odbytu,choroby przebiegające ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, otyłość, czy też zaburzenia oddawania stolca.

Stadia rozwoju choroby

Żylaki rozwijają się stopniowo w związku z czym można wyróźnić kilka stadiów owej dolegliwośći:
  1. Stopień I  – tutaj żylaki dopiero się pojawiają, nie powodują jeszcze większych dolegliwości, poza niewielkimi śladami krwawienia z odbytu,
  2. Stopień II -  Guzki się rozwijają, stają się coraz większe, powodują ból i krwawienie. Wypadają podczas oddawania stolca i spontanicznie wsuwają się do środka. Dają wrażenie niepełnego oddania stolca,
  3. Stopień III – Żylaki wysuwają się na zewnątrz, ale można tkankę z powrotem umieścić w kanale analnym. Hemoroidy w tym stadium powodują znaczny ból, krwawienie, świąd oraz pieczenie,
  4. Stopień IV – zachodzi w przypadku wypadania tkanki bez możliwości umieszczania jej z powrotem. To bardzo rzadki przypadek rozwoju choroby.

Co świadczy o pojawieniu się choroby? Słów kilka o objawach

Pierwszym symptomem, że dzieje się coś niepokojącego jest świąd i pieczenie w okolicach odbytu. Już w początkowym stadium choroby, żylaki objawiają się również widocznymi śladami stolca pozostawionymi na bieliźnie, pomimo ścisłego przestrzegania higieny osobistej. Zauwarzyć możemy także ślady krwi.

Jak zdiagnozować chorobę?

Nie można leczyć żylaków odbytu na własną rękę. Należy udać się do lekarza, który po wykonaniu podstawowych badań, jest w stanie zdiagnowować chorobę i wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować podobne objawy do hemoroidów.

Diagnoza odbywa się poprzez badania proktologiczne – anoskopię – badanie to trwa od kilu do kilkunastu minut. Podczas niego lekarz wprowadza odpowiedni wziernik przez odbytnicę i ogląda hemoroidy oraz kanał odbytu. Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym oraz kolonoskopię. To badanie natomiast polega na wprowadzeniu endoskopu, które bada jelito grube na całej jego długości. Trwa to około 20 minut. Pozwala także na pobranie do badania próbek tkanek.

A co z leczeniem?

Tak jak już wspomniałam wcześniej – nie można leczyć się na własną rękę. Czasem możemy nieprawidłowo zdiagnozować chorobę i poprzez zwlekanie i próbę uśmieżenia bólu na własną rękę możemy sobie bardzo zaszkodzić.

Obecnie istnieje wiele metod leczenia hemoroidów. W początkowych stadiach rozwoju choroby powszechnie stosuje się elektrokoagulację, krioterapię – zabieg nieinwazyjne, bzbolesne.

Jednak, gdy choroba zdążyła się już wystarczająco rozwinąć, konieczne może być jej leczenie operacyjne. Do wyboru jest tutaj także kilka możliwośći zabiegów: gumkowanie, wycięcie hemoroidów, czy tez zabieg z użyciem staplera.

Pamiętajmy! Im wczesniej wykryta choroba, tym łatwiej ją wyleczyć i tym mniej przez nią cierpimy!

Zadbajmy także o profilaktykę! Aby uniknąć hemoroidów musimy zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie, dbać o prawidłową masę ciała, zmienić siedzący tryb życia na bardziej aktywny. W przyopadku najmniejszych podejrzeń tej dolegliwości nie zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do lekarza!