Szukaj

Czy telewizja nas ogłupia?

Mimo faktu, że to internet od kilku lat dominuje rynek i co raz więcej osób wybiera tę formę rozrywki niż telewizor, to nadal spora część Polaków spędza przy nim większą ilość czasu.

Podziel się
Oglądanie telewizji wikimediacommons.com

Telewizja może być bardzo ciekawym źródłem, które oferuje zarówno rozrywkę, jak i pomaga lepiej się rozwijać. Wszystko to, można czerpać garściami do momentu, kiedy korzysta się z telewizji odpowiednio. Odpowiednio to znaczy, że nie spędza się przed nią zbyt wiele czasu i dobiera kanały względem siebie jak i swojej pociechy. Zbyt długie przesiadywanie przed telewizją może nie tylko przyczyniać się do otyłości, bólu kręgosłupa czy pogorszenie wzroku. Powodować może pogorszenie samopoczucie, dekoncentrację, przemęczenie, brak ochoty i mobilizacji na jakiekolwiek działania. Człowiek może czuć się „ogłupiały”. Jeżeli chodzi o wzrok, to narażony on jest na promieniowanie, które uszkadza rogówkę i w konsekwencji może prowadzić do pogorszenia wzroku, niejednokrotnie bardzo poważnego.  Z wszystkich tych informacji w bardzo prosty sposób można wysunąć wniosek, który będzie bezstronnie stwierdzał, że telewizja ogłupia.

Z drugiej jednak strony, emitowane programy na kanałach typowo skierowanych do danych grup etnicznych, wskazywać może, że nie do końca. Otóż, czerpiąc wiedzę płynącą z takich programów, czy od czasu do czasu oglądając filmy komediowe czy kabarety, wpływ telewizji będzie korzystny.  Zarówno umożliwi to rozwój, jak i poprawę nastroju, który może być nie najlepszy z racji pewnych problemów w pracy. Wiadomości pozwalają na bieżąco być poinformowanym o najważniejszych wydarzeniach nie tylko w kraju. Programy edukacyjne czy o tematyce zainteresowań, pozwalają poszerzyć wiedzę w ulubionej tematyce. Wnioskując, telewizja odpowiednio dopasowana może być źródłem wielu korzyści.

Czy telewizja ogłupia dzieci?

Nieodpowiednio dobrane kanały dla dziecka, nie wpływają najlepiej na jego rozwój. Dzieci spędzające więcej czasu przed telewizją, mają mniejsze szanse na uzyskanie świadectwa z paskiem. To jednak bardzo logiczne. Więcej czasu przed telewizorem – mniej na naukę i rozwój. Jednak kiedy dziecko wraca po szkole i potrzebuję chwili odpoczynku od ciężkiego dnia w szkole i czekając na obiad, zawsze ma do dyspozycji kanał dopasowany do swojego wieku, na którym znajdzie coś dla siebie. Będą tam informacje, które nie zmienią wartości dziecka, których nabrać może poprzez oglądanie reality show dla dorosłych czy filmów pełnych przemocy. W związku z tym poczucie wartości, bezpieczeństwa i akceptacji pozostanie zachowane, a dziecko będzie spokojnie się rozwijać. Problem ma się podobnie, jak w przypadku każdej dorosłej osoby.

Co powoduje oglądanie telewizji?

Telewizja wpływa na pewno na zdrowie fizyczne każdego człowieka, który jej nadużywa. Zwłaszcza u osób pracujących przy komputerze lub za kierownicą. Czas na oglądanie byłby lepiej wykorzystywany na uprawianie jakiegoś sportu lub aktywności fizycznej. Spędzając w pracy 8 godzin w pozycji siedzącej, a potem następnych kilka w domu i w dodatku przed telewizorem w bardzo szybki sposób spowodować może wady kręgosłupa. Nie wspominając już o wzroku.

W  przyszłości może być to jedną z przyczyn choroby Alzheimera. Praca mózgu podczas oglądania telewizji czy tym bardziej spędzania wolnego czasu przed telewizorem powoduję, że nie pracują wszystkie narządy. Po przez szybkie przyjmowanie informacji przez wyszukiwarki, zatraca się umiejętność zapamiętywania, ponieważ koncentruje się tylko przez moment na potrzebnej informacji. Podobnie jest z treściami płynącymi z telewizji, nawet nie tyle co chodzi o ich jakość jak o częstotliwość, która jest bardzo intensywna i zmienna.