Szukaj

Robaki u dziecka

Jelita małych dzieci często zostają zakażone przez różnego rodzaju pasożyty. W większości przypadków jest to łatwo wyleczalne, jednak póki nie podejmie się leczenia pasożyty znacznie utrudniają funkcjonowanie dziecka. Oto lista pasożytów, które najczęściej występują u dzieci.

Podziel się
Kąpiel dziecka w wannie

Rodzaje robaków

  • Obleńce (nicienie) i owsiki
Obleńce i owsiki najczęściej rozwijają się w jelicie grubym i odbytnicy. Kolejno od jelita grubego wędrują w dół w kierunku odbytu, gdzie składają swojej jaja. Jest to główną przyczyna dokuczliwego i mało komfortowego swędzenia odbytu. Co więcej, jeśli twój maluch jest zakażony obleńcem lub owsikami prócz swędzenia odbytu możesz u niego zaobserwować drażliwość i bezsenność. Obleńce osiągają długość około jednego centymetra.

Jeśli nie masz 100% pewności, że twój maluch ma owsiki lub obleńce możesz sprawdzić czy nie są one obecne w kale dziecka lub nie znajdują się w pobliżu odbytu.

  • Toksokaroza
Podstawowym źródłem zakażenia są odchody kota lub psa. Tego rodzaju robaki wraz z krwią przedostają się do głównych narządów. Tam giną czego konsekwencją jest zaczopowanie naczyń krwionośnych.

  • Tasiemce
Tasiemiec jest pasożytem, który w ciągu kilku miesięcy osiąga długość niemal 5 metrów. Rozwojowi tasiemca najczęściej nie towarzyszą szczególne objawy. U niektórych dzieci można jednak zaobserwować spadek wagi lub zaburzenia łaknienia.

O obecności tasiemca w jelicie grubym mogą również świadczyć nieokreślone bóle brzucha, które w większości przypadków są najczęściej efektem przechodzenia przez jelito fragmentów robaka, który wydostaje się z naszego organizmu wraz z kałem.

  • Włosogłówka
Ten pasożyt jest najczęściej obecny w pierwszym odcinku jelita grubego. Jego obecności nie towarzyszą żadne szczególne objawy.

  • Inne robaki
Do tej grupy robaków można zliczyć glistę ludzką, włośnicę i filariozę.

Jak postępować w przypadku pasożytów?


Jeśli uznasz, że twój maluszek może być zakażony różnego rodzaju pasożytami postaraj się jak najszybciej skontaktować z lekarzem. Specjalista powinien zbadać odbyt dziecka oraz pobrać próbki kału.

Najczęstszym sposobem leczenia w przypadku zakażenia pasożytami jest stosowanie klasycznych leków przeciw robakom. Warto również wiedzieć, że kiedy w rodzinie zakażona pasożytami jest przynajmniej jedna osoba leczeniu powinni zostać poddani wszyscy członkowie rodziny.