Szukaj

Przepuklina pachwinowa u dziecka

Przepuklina pachwinowa jest jedną z charakterystycznych chorób noworodków. Powstaje ona na skutek wysuwania się fragmentu jelita z jamy brzusznej. Dostaje się ona do kanału pachwinowego prowadzącego do mosznej, przez co na ciele bobasa powstaje uwypuklenie.

Podziel się
dziecko po kąpieli
Jest ono widoczne w momencie gdy bobasa napręża się i płacze. W większości przypadków  przepuklina nie jest groźną dolegliwością. Co prawda tego typu schorzenie wymaga leczenia, jednak nie wpływa ono diametralnie na stan zdrowia maluszka.

Należy mieć również świadomość tego, że przepuklina u bobasa zdarza się najczęściej do 6 miesiąca życia dziecka. To wówczas warto zwracać uwagę w czasie przebierania, kąpania czy masowania maluszka na wszelkie zmiany na ciele malca. W momencie gdy zauważymy jakieś uwypuklenie czy guzki powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W wypadku przepukliny lekarz zazwyczaj zaleca natychmiastowy zabiegi. Taka operacja jest nieskomplikowana i stosunkowo łatwa. Po zabiegu nie jest konieczne leżenie w szpitalu.

Zdarzają się również przypadki, że po zabiegu chirurgicznym dochodzi do ponownego powstania przepukliny. Znane są również przypadki kiedy przepuklina powstaje z drugiej strony w późniejszym okresie życia.

W przypadku niewyleczenia przepukliny u dziecka może dojść do powstania przepukliny uwięźniętej. Wówczas częsc jelita zostaje uwięziona pomiędzy przepukliną. W ten sposób dochodzi do zablokowania dopływu krwi i powduje powstanie problemów trawiennych. Wówczas obserwuje się u maluszka
  • wymioty
  • ostry ból
  • wstrząs
  • zaparcia

Kiedy u bobasa występują powyższe dolegliwości należy jak najszybciej wezwać lekarza lub udać się do szpitala. Warto również unieść pośladki dziecka do góry, podkładając pod nie coś zimnego. Dzięki takiemu zabiegowi może dojść do cofnięcia się jelita, dzięki czemu malec nieco się uspokoi w oczekiwaniu na przybycie lekarza.

W przypadku wystąpienia u dziecka przepukliny uwięźniętej nie wolno samemu wciskać jelita oraz
podawać dziecku pierś lub butelkę. Gdyż ewentualny zabieg chirurgiczny wymaga aby malec miał pusty przewód pokarmowy.