Szukaj

Gorączka reumatyczna u dziecka

Gorączce reumatycznej towarzyszy ból stawów, ogólne osłabienie oraz podwyższona temperatura. Najczęściej do wystąpienia gorączki reumatycznej dochodzi na skutek przebytego zapalenia gardła wywołanego przez paciorkowce. Jest to choroba, która najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolny. Wraz z wiekiem dziecka zmniejsza się prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Podziel się
Dziecko myjące ręce


Bóle stawowe, które towarzyszą gorączce reumatycznej są najczęściej wywołana reakcją, która powstaje na skutek zakażeni bakteriami a przeciwciałami, które wytwarza organizm dziecka walcząc z chorobą.


Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce nie powinno być pod żadnym pozorem lekceważone. Zdarza się, że w konsekwencji niewyleczenia zapalenia gardła dochodzi do zapalenia stawów, a w niektórych przypadkach nawet do uszkodzenia zastawek serca. Może dojść również do uszkodzenia nerek.

Leczenie gorączki reumatycznej u dziecka


Leczenie gorączki reumatycznej u dziecka najczęściej polega na podawaniu antybiotyków i aspiryny oraz leków przeciwzapalnych. W początkowej fazie choroby metody alternatywne również są skuteczne.


Niektórzy lekarze uważają również, że antybiotyki powinno się podawać dłużej, aby w ten sposób zapobiec nawrotowi choroby. Wskazuje się, aby podawać dziecku antybiotyki co miesiąc po wyleczeniu przez okres około 5 lat po przebytej chorobie. Tylko w taki sposób możliwe jest uchronienie dziecka przed kolejnymi nawrotami choroby.


Jeśli natomiast istnieje choć cień podejrzenia, że doszło od uszkodzenia zastawek sercowych lub nerek konieczne jest natychmiastowe leczenie. Najczęściej o uszkodzeniu serca świadczy silny ból w klatce piersiowej oraz nieregularne bicie serca. Wówczas najczęściej zaleca się podawanie leków sterydowych.


W przypadku gorączki reumatycznej należy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu dziecka. W tym celu należy podawać maluszkowi odpowiednią ilość płynów. Szczególną uwagę na przyjmowanie płynów należy zwrócić, jeśli doszło do uszkodzenia nerek na skutek gorączki.


Gorączka reumatyczna u dziecka jest bardzo groźną chorobą. Nieprawidłowe jej rozpoznanie lub nieleczenie może doprowadzić do powstania poważnych konsekwencji dla zdrowia dziecka. Na skutek gorączki może dojść do całkowitego uszkodzenia zastawki w sercu dziecka, gdzie jedynym sposobem na normalne funkcjonowanie jest chirurgiczna wymiana chorej zastawki.