Szukaj

Przyczyny i objawy astmy

Astma, inaczej zwana dychawicą oskrzelową to przewlekła choroba zaplana dróg oddechowych. U jej podłoża lezy nadreaktywność oskrzeli, prowadząca do nawracających napadów duszności i kaszlu. Objawy z reguły wystepują w nocy lub nad ranem.

Podziel się
Kobieta używająca inhalatora Smart PR

Astma to choroba, która wprawdzie bezpośrednio nie zagraża życiu, ale może łatwo uczynić je uciążliwym. Nawracające napady kaszlu i duszności mogą dotknąć zarówno dzieci, młodzież, jak i dojrzałe osoby.

Skąd się bierze?

Przyczyn astmy może być wiele. Najczęściej występująca jest alergia na róznego rodzaju środki chemiczne, sierść zwierząt, roztocza, pyłki, pióra ptaków, dym (w tym papierosowy) oraz pleśń. Zwiekszone ryzyko zachorowania występuje u osób, które poprzez wykonywanie swojej pracy zmuszone są do obcowania z czynnikami uczulającymi (astma zawodowa).

Dotyczy to przede wszystkim ludzi pracujących przy produkcji lnu, sizalu, konopii czy bawełny, a także mających do czynienia z substancjami pochodzenia zwierzęcego, pewnymi metalami, chemikaliami i płynami organicznymi. Prawie że pewne jest również prawdopodobieństwo zachorowania u osób z genetycznie uwarunkową atopią, czyli reakcji polegającej na nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na małe dawki antygenów.

Możliwe jest też, że na astmę zachorują ci, którzy przyjmuja jakieś leki lub przeszli zakażenie dróg oddechowych, a także ci, u których gruczoły nie funkcjonuja prawidłowo. Chorobę tę mogą powodować także niektóre antygeny zawarte w produktach spożywczych. Czasami przyczyną dychawicy jest palenie tytoniu lub nieodpowiednia dieta. Zdarzaja się przypadki, że nawet przwlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), może przyczynic się rozwoju astmy.

Astma jest zaliczana do chorób psychosomatycznych, dlatego powodować ją może także stres, strach, śmiech lub zdenerwowanie.

Bezpośrednimi czynnikami wywołującymi kaszel i duszność są kofeina, czekolada, pszenica, pomarańcze i inne owoce cytrusowe, przetwory z mleka krowiego, orzechy i jaja. Do ataków duszności prowadzą również zanieczyszczenie powietrza, mgła i wilgoć, które podrażniają płuca. Niektóre osoby, mogą także mieć problemy po wysiłku fizycznym, gdy nastąpi u nich hiperwentylacja wysiłkowa.

Co dzieje się w organizmie?

Pod wpływem wypisanych powyżej czynników, za sprawą skurczu mięśni i zwiększonego wydzielania śluzu, następuje zwężenie drzewa oskrzelowego (główne drogi oddechowe w płucach). Wytwarzany śluz często jest gęstszy od normalnego, powoduje więc tworzenie się czopów w już i tak zwężonych drogach. To z kolei przyczynia się do ograniczenia przepływu powietrza.

Astma może być ostra lub przewlekła, mieć przebieg łagodny bądź ciężki. Zdarza się, że występuje tylko przez kilka dni (astma przejściowa), utrzymuje się wtedy przez kilka dni trwania infekcji.

Objawy

Najbardziej typowymi objawami dychawicy są napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli, świszczący oddech oraz uporczywy kaszel. Może wystapić także nawracające zadyszka. Objawy zazwyczaj nasilają się w nocy lub nad ranem, szczególnie to dotyczy dzieci chorych na astmę. Często jest uczucie cieżkości w klatce piersiowej.

Objawy astmy zazwyczaj maja charakter napadowy; pomiędzy napadami większość chorych nie ma żadnych dolegliwości. Ich częstość oraz nasilenie zależy od stopnia kontrolowania choroby. W przypadku, gdy dychawica nie jest kontrolowana, objawy mogą wystepowac nawet codziennie.

Kaszel

Kaszel u osób chorób na astmę zwyle jest suchy (bez odkrztuszania plwociny). Często towarzyszy mu duszność. Czasami kaszel rozpoczyna napad dychawicy – najpierw jest sam, potem dolączaja się duszność i świszczący oddech. Chory może budzić się w nocy w wyniku napadów kaszlu. W przypadku, gdy kaszel jest jedynym objawem astmy, mówi się o wariancie kaszlowym astmy.

Uczucie ucisku w klatce piersiowej

Uczucie ściskania w klatce piersiowej zazwyczaj towarzyszy duszności. Chorzy opisują to uczucie jako obręcz opasującą klatkę piersiową, niepozwalającą swobodnie oddychać.

Świszczący oddech

Zwężenie oskrzeli, które jest przyczyną napadu astmy, w znacznym stopniu utrudnia wydech niż wdech, co powoduje pojawienie się świszczącego oddechu. W czasie napadu wydech może być wyraźnie dłuższy, gdyż powietrz musi „przecisnąc się” przez zwężone oskrzela

Kontroluj!

Należy pamiętać, że astma to choroba, której nie wolno lekceważyć. W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów, trzeba udać się do lekarza, w celu potwierdzenia bądź zaprzeczenia dychawicy.

Autor: Angelika Szkuta

Źródła:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-astmy-3525.html