Szukaj

Zbyt mało snu w ciągu dnia

Przeciętnie dwuletni bobas prócz snu w nocy powinien również spać w ciągu dnia prze dwie godziny. Dopiero wówczas zostaje zaspokojona potrzeba wypoczynku u dziecka. Ważne jest, aby dziecko spędzało wymagana ilość czasu śpiąc, gdyż jest to gwarantem prawidłowego rozwoju malca.

Podziel się
Rodzina w sypialni
Jeśli dziecko nie wypoczywa wystarczająca ilość czasu wówczas dziecko jest marudne, drażliwe i szybko się denerwuje. Brak snu w ciągu dnia u dziecka ma również niekorzystny wpływ na rodziców dziecka.

Jak przekonać dziecko do spania w ciągu dnia?


Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc ci nauczyć twoja pociechę spać w ciągu dnia:

  • Zacznij każdy dzień o tej samej porze
Pamiętaj, że budząc dziecko o tej samej porze możesz doprowadzić do sytuacji, że maluch również będzie męczony o tej samej porze. W związku z tym pora drzemki dziecka w ciągu dnia będzie miała stałą porę.

  • Kończ każdy dzień o tej samej porze
Nieregularne pory snu dziecka mogą powodować zaburzenia całego rozkładu dnia dziecka. Jeśli natomiast chcesz by drzemka dziecka w ciągu dnia miała starą porę musisz kłaść spać malucha o tej samej porze.

  • Wyczerpanie
Zdarza się  również sytuacja, że dzieci są tak zachwycone swoimi możliwościami i poznawaniem otoczenia, że zapominają o zmęczeniu. Rezultatem tego jest nadmierne zmęczenie dziecka, które powoduje, że dziecko na skutek nadmiernego wyczerpania nie jest w stanie zasnąć. Dlatego postaraj się zachęcić bobasa do spokojniejszej zabawy.

  • Wybierz odpowiednia porę na sen
Kiedy zauważysz moment wyciszenia u dziecka, wykorzystaj go, by utulić malca do snu. Najczęściej taką porą jest wczesne popołudnie.

  • Wywołaj senny nastrój
Dobrym sposobem na sen u dziecka jest stworzenie sennego nastroju.  W tym celu warto wypracować  czynności, które bezpośrednio przed snem robisz z bobasem. Na przykład najpierw możesz podać dziecku coś do jedzenia, kolejno zaciemnij pokój  i zacznij czytając bajkę dziecku. Kontynuuj tę czynność przez parę dni w końcu maluch się podda i zaśnie. Istnieje duża szansa, że dziecko przywyknie do tego rytuału i nauczy się zasypiać w ciągu dnia.

  • Załagodź niepokój w czasie rozstania
Czasami powodem braku snu u dziecka jest strach przed rozstaniem z matką podczas drzemki. Dlatego postaraj się, by maluszek w swoim łóżeczku miał blisko swoje ulubione przedmioty oraz coś należącego do  ciebie. Dzięki temu bobas będzie czul się bezpieczniej.

  • Poddaj się, ale..
Jeśli pomimo długotrwałych starań dziecko nie zasypia weź go na space w wózku zamiast spędzać długi godziny próbując uśpić maluszka. Dzięki temu ty się dotlenisz a bobas będzie wypoczęty i pełen energii do dalszej zabawy.