Szukaj

Jak nauczyć dziecko korzystać z toalety?

Ucząc maluszka korzystania z toalety należy wykazać się cierpliwością i opanowaniem. Czas, w którym maluch uczy się korzystać z toalety zależy od indywidualnych potrzeb każdego dziecka.  Jednak dziewczynkom szybciej i łatwiej przychodzi nauka korzystania z toalety.

Podziel się
Dziecko
Każdy bobas w swoim czasie zaczyna korzystać z nocnika. Dlatego nie powinno cię martwić, gdy twoje dziecko nie sika jeszcze do nocnika, podczas gdy jego rówieśnicy robią to już od dawna. Sytuacja staje się problemowa, gdy dziecko po ukończeniu 4 lat wciąż sika w pieluchy.

Dzieci powyżej 4 roku życia, które nie korzystają z toalety najczęściej robią to ze zwykłego lenistwa. Czują się wygodnie i komfortowo w przemoczonej pieluszce, a tym samym nie czują potrzeby samodzielnego korzystania z toalety.

W sytuacji, gdy twój maluszek nie chce uczyć się korzystać z ubikacji najlepiej zastosować wobec niego łagodną perswazję. Wymierzanie kar czy nadmierna krytyka zachowania maluszka mogą przynieść odwrotny od zamierzonego efekt, czyli w konsekwencji doprowadzić do wstrzymywania moczu i kału oraz wywołać zaparcia.


Nauka korzystania z toalety

  • Naukę korzystania z toalety najlepiej rozpocząć w momencie, gdy twój bobas zaczyna rozumieć znaczenie niektórych słów i jest w stanie wykonać słowne polecenia.

  • Przygodę z korzystaniem z toalety warto rozpocząć od nauki sikania. Naukę wypróżniania się w toalecie czy nocniku warto odłożyć na później, kiedy to maluszek będzie już potrafił samodzielnie sikać w nocniku.

  • Zaleca się również, by początkowo rozpocząć naukę sikania do nocnika. Dziecku jest znacznie łatwiej nauczyć się sikać do nocnika niż w ubikacji.
  • Warto zachęcać maluszka, by w nocy nie sikał w pieluchę, tylko starał się skorzystać samodzielnie z toalety. Powinnaś być jednak świadoma tego, że początki nie są łatwe i maluszek i tak będzie budził się z wilgotną pieluszką.

  • Nauka korzystania z toalety powinna odbywać się w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziecko powinno być chwalone za nawet najmniejsze postępy, w ten sposób będzie mieć motywację do kontynuowania nauki sikania. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie karać dziecka za sikanie do pieluchy. Takie metody z reguły nie przynoszą żadnych efektów, a wręcz przeciwnie zniechęcają dziecko do dalszej nauki.


Niektóre dzieci mimo tego, że w ciągu dnia korzystają z toalety, w nocy wciąż moczą łóżko. Jeśli dziecko jest już starsze, a dolegliwość ta nie ustępuje możesz podejrzewać, że maluch cierpi na moczenie nocne. Dolegliwość ta nie ma nic wspólnego z treningiem czystości u dziecka, lecz zazwyczaj ma podłoże emocjonalne. Wówczas warto skontaktować się z lekarzem, który pomoże określić przyczyny nocnego moczenia i zapobiec mu.