Szukaj

Pielęgnacja skóry dojrzałej – postępuj właściwie już dziś!

Procesy starzenia się skóry są nieuniknione i niejednokrotnie kobietom ciężko pogodzić się z upływającym czasem i tym samym problemami ze skórą. Seniorzy nie są do końca świadomi, jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację swojej dojrzałej skóry, dlatego niniejszy artykuł ma na celu rozjaśnienie kilku kwestii, przy jednoczesnym udzieleniu wartościowych wskazówek.

Podziel się
Starsza pani w kapeluszu

Jak prawidłowo rozpoznać skórę dojrzałą?

Za cechy charakterystyczne przyjęte tutaj zostały głównie oznaki, które dotyczą zwiotczałości oraz tworzenia się drobnych i większych zmarszczek. Procesy te są przede wszystkim wynikiem zanikania włokiem kolagenowych oraz mniejszej odporności skóry na czynniki środowiskowe, na które to narażeni jesteśmy każdego dnia. Szczególnie destrukcyjna, na skórę dojrzałą, jest sezonowa zmienność, ściśle związana z niskimi temperaturami i suchym powietrzem, odpowiadające z kolei za łuszczenie się naskórka i zwiększoną wrażliwość tego typu skóry. Nie każda pora roku wpływa jednak negatywnie na skórę dojrzałą. Wiosna i lato bowiem to dwa okresy w ciągu roku, kiedy to wilgotność powietrza jest zwiększona, a w rezultacie skóra jest zdecydowanie bardziej nawilżona, niż w ciągu zimy.

Oczyszczaj, tonizuj, nawilżaj, czyli kilka cennych porad pielęgnacyjnych specjalnie dla Ciebie!

Powyższe 3 kroki są chyba najważniejszymi, jeśli chodzi o wykonanie prawidłowej pielęgnacji każdej skóry twarzy; dotyczy to również twojej cery dojrzałej.

Krok pierwszy, czyli oczyszczenie. Dokonajmy tutaj rozróżnienia na skórę dojrzałą suchą oraz tłustą. W przypadku posiadania pierwszego typu cery, na suchą skórę należy zastosować 2 razy dziennie oczyszczający lotion lub krem, zaś na skórę normalną/tłustą użyj lotionu na bazie wody. Doskonałym dodatkiem na etapie oczyszczania skóry, może okazać się również zastosowanie środków silnie regenerujących i odżywczych np. olejki eteryczne z dzikiej róży.

Krok drugi, czyli tonizuj! Odpowiednie do niniejszego celu kosmetyki to w głównej mierze delikatnie działające toniki, wody kwiatowe z lawendą lekarską lub rumiankiem pospolitym; polecana jest także niejednokrotnie klasyczna woda różana z gliceryną.

Krok trzeci, czyli nawilżanie. Ten etap zależy głównie od stopnia wysuszenia twojej skóry twarzy oraz reszty całego ciała. Zaopatrz swoją kosmetyczkę przede wszystkim w takie środki pielęgnacji, które odznaczają się bogactwem składników odżywczych. Zwróć również uwagę, by były one łagodne lub umiarkowanie silne w nawilżającym działaniu.

W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów polecane są przede wszystkim odżywcze kosmetyki, zawierające ceramidy oraz witaminy A, C, E. Producenci kosmetyków polecają także do skóry wrażliwej Masło Shea, które odnawia oraz wygładza naskórek. Tego typu właściwości są zwłaszcza zbawienne w sytuacji narażenia skóry na działanie promieni słonecznych.

Warte rekomendacji są również kosmetyki, które w swoim składzie zawierają kofeinę. Składnik ten bowiem wyszczupla, poprawia krążenie, zwiększa przepływ krwi oraz przywraca koloryt dojrzałej skórze.

Co prawda  naukowcy nie mają jeszcze w swoim długoletnim dorobku eliksiru, który pomógłby w zachowaniu młodego wyglądu na wieki, a co za tym idzie o korzystny wygląd naszej skóry należy dbać w gestii indywidualnej. Zwróćmy przede wszystkim swoją uwagę na czynniki środowiskowe, które bez wątpienia przyspieszają procesy starzenia się skóry; ich co prawda nie jesteśmy w stanie wyeliminować, a jedynie możemy się przed nimi chronić.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku takiej grupy czynników, za którą odpowiadamy my sami, mianowicie: palenie papierosów, korzystanie z solarium, częste opalanie się, nieprawidłowa dieta, czy chociażby niekontrolowana mimika twarzy. Wszystko to bez wątpienia przyspiesza procesy starzenia się skóry, dlatego też im więcej z tych czynników wyeliminujemy ze swojego trybu życia, tym dłużej nasza skóra powinna wyglądać korzystnie i promiennie.


Autor:

Monika Zielińska