Szukaj

Czy suplementy diety pomagają przywrócić zdrowie skórze?

„Skórę należy odżywiać od wewnątrz. Substancje odżywcze docierają do skóry wraz z krwią, do której przenikają z przewodu pokarmowego. Przez skórę przepływa około 1/3 całej krążącej w organizmie krwi” - to słowa właściciela salonu odnowy biologicznej Eden Spa w McLean (Wirginia), D'Lynne'a Millera. Co przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy „odżywianie od wewnątrz”? Oczywiście myślimy od razu o tzw. suplementach diety, które mają podobno zbawienny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i nasz wyglad. Jak wynika z powyższej wypowiedzi, pomagają także zachować piękną skórę.

Podziel się
Kapsułki Fot. ObMonkey\'s / sxc.hu

Oczekiwania a rzeczywistość

Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, to tylko środki wspomagające. Jeśli mamy nadzieję, że przy prowadzeniu niezdrowego trybu życia (fast food, stres, pośpiech, nieregularne posiłki) zażywanie tych gotowych witamin i substancji mineralnych uzupełni braki w naszym organizmie, to niestety czeka nas ogromne rozczarowanie. Dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia powinniśmy przede wszystkim spożywać świeże nieprzetworzone produkty żywnościowe. Zbawienne dla naszej skóry są przede wszysktkim owoce i warzywa:  należy zjadać w ciągu doby pięć porcji świeżych owoców i warzyw. Na każdą pominiętą porcję powinniśmy zażyć jedną piątą zalecanej dawki dodatków żywieniowych. Ważne jest także uzupełnianie diety dodatkami spożywczymi pochodzenia naturalnego, jak np. kapsułki z ziołami, nalewki, herbatki, syropy, drożdże piwowarskie, algi niebieskozielone. Wszystkie one są bardzo pożądane, gdy pragniemy zachować piękną skórę. Regularne zażywanie pigułek jest niewątpliwie, korzystne, jednak samo ich połykanie nie wystarczy. Przede wszystkim rozsądna dieta!

Kiedy sięgać po suplementy?

Gotowe witaminy i substancje mineralne powinny być obecne w naszej codziennej diecie, by wspomagać organizm w trakcie działania różnorodnych procesów.Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na nie zwiększa się w określonych sytuacjach i stanach chorobowych. Bowiem nie tylko wspomagaja organizm ale także uzupełniają braki, powstałe w trakcie trwania niedyspozycji.

Zbawienne dla skóry... Coś jeszcze?

Jak się okazuje, suplementy diety nie tylko wspomagaja naszą skórę od wewnątrz i pomagaja jej zachować zdrowy wygląd. Mają także dobry wpływ na... sprawne przebieganie procesów myślowych. W 1994 roku paryscy badacze przeprowadzili badania na ok. 4,5 tys. Francuzów.  Badani mieli od 45 do 60 lat i zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Przez 8 lat połowa z nich zażywała regularnie suplementy, takie jak witamina Ci E, selen, cynk oraz beta-karoten. Pozostali otrzymywali tabletki placebo niezawierające żadnych składników odżywczych. Oczywiście, aby eksperyment był miarodajny, badani nie wiedzieli, jakie tabletki zażywają. Po 14 latach uczestnicy badania spotkali się ponownie, a naukowcy przeprowadzili na nich testy sprawdzające stan pamięci. Co się okazało? Otóż choć osoby z obu grup uzyskały podobne wyniki na większości testów, ci, którzy zażywali suplementy wypadli znacznie lepiej w testach sprawdzających pamięć długoterminową.

Suplementom powiedz tak!

Jaki z tego wniosek? Suplementy diety niewątpliwie mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie: skórę i procesy myślowe. Jednak zażywać powinnismy je z umiarem: nie należy ufać, że posiadają zbawienną moc, niekorzystne dla nas jest także bagatelizownie ich działania. Niewątpliwie przy odpowiednio zbalansowanej diecie i zdrowym trybie życia, suplementy mogą nam jedynie pomóc, nigdy zaszkodzić. Gdzie rozsądek jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu

Autor:

Gabriela Godek