Szukaj

Jak odpowiednio dbać o włosy?

Włosy są bardzo istotnym elementem wyglądu każdego człowieka, stąd też wielu ludzi skupia na nich dużo uwagi. Włosy są szczególnie ważne dla kobiet, gdyż niewątpliwie odpowiednio zadbana fryzura dodaje uroku. Włosy podobnie jak wszystkie inne elementy ciała wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednak jak się okazuje właściwa pielęgnacja w dużym stopniu zależy od ich rodzaju.

Podziel się
Długowłosa brunetka
Istnieje bardzo wiele metod pielęgnacji włosów. Są też takie, które odpowiadają wszystkim rodzajom włosów, jednakże ich wpływ na pielęgnację jest znikomy. Stąd też ważne jest stosowanie takich zabiegów pielęgnacyjnych, które przeznaczone są dla poszczególnych rodzajów włosów.

Jakie są uniwersalne metody pielęgnacji?


Uniwersalną metodą bez wątpienia jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych oraz odżywek. Poza tym do wszystkich rodzajów włosów stosuje się kosmetyki zapewniające ochronę przez słońcem i promieniowaniem UV.

Co dla każdego z rodzajów włosów?

  • Włosy normalne to prawdziwa rzadkość. Ich właścicielkami są osoby, które nie decydują się na żadne silne zabiegi fryzjerskie. Co ważne takie włosy są lśniące, sprężyste i elastyczne. W ich wypadku jedynym problemem może być przesuszanie się końcówek. Stąd też najlepiej myć je szamponami przeznaczonymi do codziennej pielęgnacji. Dzięki takim zabiegom włosy stają się bardziej wilgotne i nabierają połysku. Wskazane jest także stosowanie odżywek, które zapewniają skuteczną ochronę przez wszelkimi szkodliwymi czynnikami. W przypadku długich włosów warto regularnie stosować maseczki nawilżające.
  • Włosy mieszane związane są z włosami przetłuszczającymi się i suchymi. Cechą charakterystyczną jest przede wszystkim szybkie przetłuszczanie się, łamliwość oraz nadmierna suchość końcówek. By zapewnić im odpowiednią pielęgnację najlepiej stosować delikatne szampony. W przypadku tego rodzaju włosów istotne jest regularne podcinanie końcówek, co powinno mieć miejsce co 6-8 tygodni. Dobrym pomysłem jest stosowanie preparatów wzmacniających. Nie wolno natomiast używać środków, które obciążają włosy.
  • Włosy przetłuszczające się są związane z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. W wielu przypadkach pojawia się przy nich łupież. Konieczna jest codzienna pielęgnacja takich włosów, gdyż tylko tak można usunąć nadmiar łoju. Warto używać takich szamponów, które są łagodne dla skóry głowy. Dobrym rozwiązaniem są środki zwiększające puszystość oraz kosmetyki zawierające ekstrakty z ziół. Nie wolno używać żadnych preparatów bez spłukiwania, gdyż nadmierne obciążają włosy.
  • Włosy elektryzujące się potrzebują przez wszystkim wody. Konieczna jest duża ilość wilgoci oraz odżywek wygładzających. Dopuszczalne jest stosowanie lakierów, żeli oraz innych środków służących do stylizacji. Warto także korzystać ze szczotek i grzebieni z metali, drewna i włosia naturalnego. Niewskazane są tworzywa sztuczne. Poza tym należy ograniczyć suszenie włosów gorącym powietrzem.
  • Włosy słabe są przede wszystkim rzadkie, kruche i łamliwe. Czasami spowodowane jest to niewłaściwym odżywianiem. Warto odpowiednio odżywiać włosy najlepiej przy użyciu szamponów, odżywek oraz suplementów diet.
  • Włosy suche są szczególnie podatne na uszkodzenia podczas czesania oraz układania. Przede wszystkim należy starać się wygładzić ich powierzchnię oraz unikać przesuszania. Najlepszym rozwiązaniem są szampony nawilżające oraz regenerujące. Warto przy tym rodzaju włosów unikać suszenia gorącym powietrzem, wizyt w solarium oraz częstych kąpieli słonecznych. Niewskazana jest trwała ondulacja, używanie lokówek, prostownic, suszarek oraz mocnych środków stylizujących.

Jak można zauważyć istnieje bardzo dużo rodzajów włosów stąd też istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto przy wyborze kosmetyków zwracać uwagę na rodzaj włosów.

Jak dbać o zniszczone włosy?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni szampon i odżywkę. Pomogą one w dużym stopniu odbudować zniszczone włosy. Należy wybierać takie kosmetyki, które przeznaczone są do włosów suchych i zniszczonych. Pomagają one odbudować zniszczona strukturę włosa, co w efekcie przyczynia się do zniknięcia problemu z rozczesywaniem.

Zniszczonej czuprynie mogą pomóc także maski regenerujące. Wygładzają one powierzchnie włosa, a przy tym odbudowują strukturę. Takie maski najlepiej stosować 2-3 razy w tygodniu. Regularne stosowanie umożliwia regenerację włosów w 3 miesiące.

W przypadku włosów zniszczonych nie zaleca się stosowania środków stylizujących do tego rodzaju włosów nie przeznaczonych. Wszelkiego rodzaju środki powinny mieć właściwości wygładzające. Ważne jest by nie zawierały szkodliwego dla włosów alkoholu. Zniszczone włosy nie powinny być poddawane zabiegom trwalej ondulacji oraz farbowania ponieważ składniki środków do tego przeznaczonych mają bardzo destrukcyjny wpływ na włosy.