Szukaj

Trądzik młodzieńczy a choroby serca

Wielu nastolatków boryka się z problemem trądziku młodzieńczego. Przyczyną jego powstawania jest przede wszystkim nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych. Bez wątpienia dużą rolę w rozwoju trądziku mają także hormony płciowe, tj. androgeny. Jednak jak się okazuje choroba może okazać się bardzo przydatna dla zdrowia w przyszłości.

Podziel się
Kobieta
Naukowcy dowiedli, że trądzik może skutecznie przeciwdziałać wystąpieniu choroby wieńcowej  w przyszłości. Osoby, które doświadczyły trądziku w młodości są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie chorób serca. W dużym stopniu związane jest to z nadmierną produkcją androgenów, co może jednocześnie działać ochronnie na serce. Badania dowodzą, że chorujący na trądzik rzadziej też ulegają nałogowi tytoniowemu, który sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej.

Badacze przypuszczają, że zwiększona produkcja androgenów lub większa aktywność androgenna mogą być powiązane z niższymi poziomami lipidów (w tym cholesterolu), lub w jakiś sposób oddziaływać na procesy tworzenia płytek miażdżycowych.

Po takich badaniach mogłoby się wydawać, że w takim wypadku nie warto leczyć trądziku skoro może on być korzystny dla naszego zdrowia. Tymczasem nie do końca tak to wygląda. Naukowcy dowiedli również, że trądzik oprócz pozytywnych skutków dla zdrowie może też wywołać negatywne. Sprawa dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Osoby przechodzące trądzik w młodości są w większym stopniu narażone na pojawienie się nowotworu prostaty. Odkrycia te nie są jednak w pełni potwierdzone.

Choroba wieńcowa zwana również chorobą niedokrwienną serca stanowi przewlekłą niewydolność sercową. Polega ona na niedostatecznym ukrwieniu serca, przez co nie jest ono wystarczająco zaopatrzone w tlen.

Chorobę wieńcową wywołuje wiele czynników. W wielu przypadkach schorzenie ma podłoże miażdżycowe. Jest to związane z tym, że u osób chorujących na miażdżycę w ścianach naczyń wieńcowych odkładają się blaszki miażdżycowe, co ma bezpośredni wpływ na spowolnienie przepływu krwi i ograniczenie jej dopływu do mięśnia sercowego. 

Jak się okazuje choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów, dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie im przeciwdziałania.

Co zatem robić z tym nielubianym przez wszystkim trądzikiem? Okazuje się, że jednak wskazane jest prowadzenie odpowiedniego leczenia. Pomimo tego, że może on wpływać korzystnie na serce, negatywnych skutków związanych z brakiem leczenia jest znacznie więcej. Mowa tutaj nie tylko o nowotworze gruczołu krokowego. Nieleczony trądzik powoduje powstanie blizn i przebarwień, które nie dość, że są trudne do usunięcia, to jeszcze nie wyglądają estetycznie.

W dzisiejszych czasach możliwości leczenia trądziku jest naprawdę wiele. Na rynku farmaceutycznym i kosmetycznym możemy znaleźć bardzo dużo różnych preparatów i kosmetyków, które pomagają w walce z trądzikiem. Jednak co istotne środki te pomagają usunąć tylko średnio nasilony trądzik. Leczenie trądziku mocno nasilonego jest możliwe tylko przy pomocy preparatów, przepisanych przez dermatologa. W niektórych przypadkach koniecznością okazuje się zastosowanie terapii hormonalnej.

Warto wiedzieć, że istnieją także możliwości uporania się z wypryskami, które pojawiły się nagle. Można w takim przypadku zastosować specjalnie do tego przeznaczone sztyfty, których celem jest wysuszenie zmian skórnych. Ich cena nie jest duża, a są niezwykle pomocne zwłaszcza w nagłych przypadkach. Głównym składnikiem tych środków jest nadtlenek benzoilu, który uważany jest za bardzo pomocny przy walce z trądzikiem.