Szukaj

Przyczyny cellulitu

Pomarańczowa skórka... Jeśli nie chodzi nam o owoc lub składnik ciasta, nie mamy na myśli nic przyjemnego. Cellulit to największa zmora pięknego ciała. Jak powstaje? Jakie są jego przyczyny? Jak to możliwe, że jest widoczny na skórze nawet u młodych, szczupłych kobiet?

Podziel się
Cellulit na ciele kobiety Fot. Roman Podgórny / sxc.hu
Na powstanie cellulitu składa się wiele składników. Czego się wystrzegać i jakie kroki podjąć, by mu zapobiec?

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak w przypadku cellulitu zapobieganie wcale nie jest takie proste. Znając przyczyny można jednak z powodzeniem pozbyć się zmory odwodzącej nas od pomysłu zakładania krótkich spódniczek. Jakie są zatem przyczyny cellilitu?

Pierwszą z nich, jak można się domyślić, jest niewłaściwa dieta. Słodycze i fast foody to prawdziwe generatory tłuszczu, który jest głównym powodem powstawania cellulitu. Aby zredukować nieporządane efekty, należy zrezygnować z niezdrowej żywności. Dobrym pomysłem jest częste sięganie po ryby, orzechy czy oliwę, gdyż zawarte w nich kwasy tłuszczowe poprawiają metabolizm tkanek z cellulitem i przyspieszają spalanie tłuszczu. Oprócz tego, należy uzupełniać  dietę w produkty bogate w błonnik i potas. Sól najlepiej zastąpić ziołami.

Kolejną istotną przyczyną cellulitu jest brak ruchu. Siedzący tryb życia to istna fabryka skórkowo - pomarańczowa. Odkładający się tłuszcz na udach to nic innego jak odpowiedź na takie właśnie sposób pracy. Co robić? To proste. Najlepiej zapisać się na siłownię, kupić buty do biegania. Każdy rodzaj sportu pomaga w walce z cellulitem. Ważne tylko, aby był systematycznie uprawiany.

Przyjemnym sposobem zapobiegania cellulitowi jest... masaż. Jego brak zwiększa ryzyko powstawania niechcianego efektu. Nie trzeba wydawać pieniędzy na zabiegi w salonie kosmetycznym. Wystarczy masaż szorstką gąbką pod prysznicem oraz polewanie zagrożonych miejsc na zmianę ciepłym i zimnym strumieniem wody.

Ważne jest także, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wody. Jej niedobór jest bowiem jedną z przyczyn powstawania cellulitu. Należy pić wodę mineralną i ziołowe herbatki, by usunąć z organizmu toksyny i tłuszcz. 2,5 litra płynów dziennie to porcja wody wymagana w walce ze skórką pomarańczową. Oczywiście należy zrezygnować z kawy, napojów gazowanych i słodzonych soków. Jak się łatwo domyślić mogłyby one dać skutek odwrotny do zamierzonego.

Co ciekawe, największymi sprzymierzeńcami cellulitu są wysokie temperatury. Sauna, gorące kąpiele, depilacja ciepłym woskiem – tego właśnie powinniśmy unikać. Zatem, by się go wystrzec należy zamienić je na kriokomorę, zimny prysznic i depilator. Różnica gwarantowana!

Niezdrowe używki, jak papierosy czy alkohol w nadmiernych ilościach są złe nie tylko dla naszego zdrowia ale także wyglądu. Sprawiają, że skóra szarzeje i traci sprężystość, co oczywiście prowadzi do powstawania cellulitu. Gdy się ich wystrzeżemy, odetchnie nie tylko nasza skóra ale także włosy i paznokcie.

Nieodpowiednia dieta, brak ruchu i masaż, niedostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wody, wystawianie go na wysokie temperatury – oto najważniejsze z przyczyn powstawanie cellulitu. Lato się zbliża – małymi kroczkami, ale jednak. Nie pozwólmy by coś takiego jak cellulit przeszkodziło nam w chłonięciu całym ciałem piękna ciepłych letnich dni.

Autor:

Gabriela Godek