Szukaj

Zmniejszenie stężenia cholesterolu

Cholesterol  jest w każdej komórce organizmu i każda komórka go potrzebuje. Jednak zbyt wysokie stężenie cholesterolu  powoduje ryzyko  chorób układu krwionośnego. Choroby układu krążenia są przyczyną wielu zgonów, gdyż zbyt duża zawartość cholesterolu powoduje zwężenie i niedrożność tętnic.

Podziel się
Szaszłyki
Ilość cholesterolu we krwi można zmniejszyć tracąc zbędne kilogramy, stosując dietę ubogotłuszczową lub zmieniając tryb życia na bardziej aktywny. W niektórych przypadkach jednak to nie wystarczyć.

Dlaczego potrzebujemy cholesterolu

Cholesterol jest jednym z rodzajów tłuszczu we krwi. Często uważa się go za trucizn, jednak bez cholesterolu nie da się żyć.

Cholesterol jest niezbędny do:
 • błon komórkowych
 • izoluje nerwy
 • wytwarza niektóre hormony
 • pomaga trawić pokarmy
Około 2/3 cholesterolu powstaje w wątrobie, reszta jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol jest transportowany przez organizm w krwiobieg.  Aby do tego doszło organizm okrywa cholesterol białkami, tworząc tak zwana lipoproteinę.

Lipoproteina o dużej zawartości LDL jest nazywana ,,złym cholesterolem”, który stopniowo gromadzi się w naczyniach krwionośnych wraz z innymi substancjami tworząc tak zwane płytki miażdżycowe, które mogą blokować tętnice, co prowadzi do zawału lub udaru.

Natomiast lipoproteina zawierająca HDL, to tak zwany dobry cholesterol, pomaga w oczyszczaniu.

Farmakoterapia

Pomaga w leczeniu i usuwaniu nadmiaru złego cholesterolu z krwi. Stosowana jest w przypadku, gdy pomimo stosowania diety i ćwiczeń wciąż utrzymuje się wysokie stężenie cholesterolu we krwi.

Stosowanie farmakoterapii wpływa na:
 • zapobiega tworzeniu się płytek miażdżycowych
 • zmniejsza istniejące już płytki miażdżycowe
 • stabilizuje płytki miażdżycowe
 • zapobiega rozerwaniu płytek miażdżycowych
 • zapobiega powstawaniu niedrożności lub tworzeniu się skrzepów krwi
Tylko lekarz może stwierdzić czy konieczne jest stosowanie farmakoterapii. W tym celu oznacza zawartość cholesterolu oraz innych tłuszczów we krwi i dokonuje analizy wyników badań pod kątem wystąpienia ryzyka różnych chorób serca.

Najlepszy, sposobem poznania stężenia cholesterolu we krwi oraz jego rodzaju  jest zrobienie badań krwi na zawartość lipidów.

Na rynku są także dostępne testy na stężenie cholesterolu we krwi, które można wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Nie są jednak wystarczające, gdyż wskazują tylko całkowita zawartość cholesterolu we krwi, a nie różnicują ile jest dobrego a ile złego cholesterolu.

Dlaczego stężenie cholesterolu może być za duże?

Na poziom stężenia cholesterolu ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim zalicza się do nich geny oraz tryb życia.

Czasami winna za zbyt wysokie stężenie cholesterolu jest wątroba. Może ona wytwarzać go zbyt dużo lub usuwać zbyt małe ilości cholesterolu z krwi. Wątroba może także wytwarzać zbyt mało ,,dobrego cholesterolu” i w ten sposób wpływać nieprawidłowe jego stężenie.

Do innych czynników, które wpływają na nieprawidłowe stężenie cholesterolu zaliczamy:
 • palenie papierosów
 • dieta bogatotłuszczowa
 • brak aktywności fizycznej