Chcesz schudnąć? Myśl nie o tym co, ale przede wszystkim kiedy jeść!
Badania naukowaców z Brightam and Women's Hospital oraz z University of Murcia w Hiszpanii wykazały, że pora dnia, o której spożywamy główny posiłek dnia decyduje o tym, ile kilogramów zrzucimy.
Co się okazało? Osoby jedzące później nie tylko traciły mniej kilogramów ale także traciły je wolniej. Częściej także pomijały śniadanie jako pierwszy posiłek dnia i spożywały mniej kalorii niż osoby jedzące wcześniej. Jednak ani czas jedzenia śniadania ani obiadu nie wpływał znacząco na utratę wagi w żadnej z grup. Wymiernych efektów nie dawały także inne faktory potencjalnie przyspieszajace proces utraty wagi, jak np. spożycie kalorii, utrata energii, aktywność hormonów apetytu (leptyna i grelina) czy ilość snu, jednak wszystkie one były podobne w obu grupach.
Zobacz również:
Odpowiednie zaplanowanie głównego posiłku dnia ma największy wpływ na utratę wagi, zatem powinno być brane pod uwagę przy podejmowaniu terapii odchudzających – piszą autorzy badań. Naukowcy przyznaja wprawdzie, że istnieją inne czynniki, które pozwaliły na szybka utratę wagi także wśród osób z grupy jedzacej lunch później, jak np. genetyka czy ilość snu, jednak podkreślają, że spożywanie głównego posiłku o odpowiedniej porze należy do najbardziej istotnych.
Jaki z tego wniosek? - Aby zwiekszyć swoje szanse na utratę wagi i spalenie zbędnych kalorii, powinniśmy spożywać główny posiłek dnia wcześniej. Brzmi prosto, jednak zmiana trybu spożywania posiłków może się okazać nie lada problemem. Niektórzy ludzie ćwiczą o wczesnych godzinach i to im pomaga – mówi Dr. Tim Church, dyrektor Laboratory of Preventive Medicine w Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge (Louisiana), niezwiazany z wyżej opisanymi badaniami.
- Tak samo jest z jedzeniem. W utracie wagi może pomóc właśnie odpowiednie planowanie i organizacja dnia.. - i dodaje - Dla utrzymania zdrowej wagi istotne jest jedzenie, kiedy jesteśmy głodni, nie zaś wtedy, gdy po prostu mamy na coś ochotę. Największy głód odczuwamy w porach śniadania, lunchu i obiadu. Kaprysy natomiast pojawiaja się zazwczyczaj już po obiedzie.
Wniosek: pilnujmy, by nie jeść o późnych porach. Podnosi to bowiem temperaturę ciała a także poziom glukozy i insuliny. Zakłóca to spalanie tłuszczu, które zazwyczaj odbywa się podczas snu. Czasowe rozplanowanie posiłków, zwłaszcza tych większych może zatem wpłynąć na to, czy spożyte kalorie odłożą się w organizmie w postaci dodatkowych kilogramów, czy też zostaną spalone – ku uciesze organizmu i nas samych.