Szukaj

Chcesz schudnąć? Myśl nie o tym co, ale przede wszystkim kiedy jeść!

Badania naukowaców z Brightam and Women's Hospital oraz z University of Murcia w Hiszpanii wykazały, że pora dnia, o której spożywamy główny posiłek dnia decyduje o tym, ile kilogramów zrzucimy.

Podziel się
Kobieta trzymająca miskę z sałatką fotolia.pl
Wyniki badań zostały opublikowane w International Journal of Obesity. Naukowcy monitorowali 420 osób z nadwagą, które uczestniczyły w trwającym 20 tygodni projekcie utraty wagi w Hiszpanii. Podzielili uczestników na dwie grupy: na tych, którzy spożywali główne posiłki wcześniej i na tych, którzy robili to później. Ponieważ w Hiszpanii to lunch jest najważniejszym posiłkiem dnia (pochodzi z niego około 40% dziennego spożycia kalorii) –  pierwsza grupa była zobowiązana spożywać posiłek przed 3 godziną po południu, druga natomiast po 15.

Co się okazało? Osoby jedzące później nie tylko traciły mniej kilogramów ale także traciły je wolniej. Częściej także pomijały śniadanie jako pierwszy posiłek dnia i spożywały mniej kalorii niż osoby jedzące wcześniej. Jednak ani czas jedzenia śniadania ani obiadu nie wpływał znacząco na utratę wagi w żadnej z grup. Wymiernych efektów nie dawały także inne faktory potencjalnie  przyspieszajace proces utraty wagi, jak np. spożycie kalorii, utrata energii, aktywność hormonów apetytu (leptyna i grelina) czy ilość snu, jednak wszystkie one były podobne w obu grupach.

Odpowiednie zaplanowanie głównego posiłku dnia ma największy wpływ na utratę wagi, zatem powinno być brane pod uwagę przy podejmowaniu terapii odchudzających – piszą autorzy badań. Naukowcy przyznaja wprawdzie, że istnieją inne czynniki, które pozwaliły na szybka utratę wagi także wśród osób z grupy jedzacej lunch później, jak np. genetyka czy ilość snu, jednak podkreślają, że spożywanie głównego posiłku o odpowiedniej porze należy do najbardziej istotnych.

Jaki z tego wniosek? - Aby zwiekszyć swoje szanse na utratę wagi i spalenie zbędnych kalorii, powinniśmy spożywać główny posiłek dnia wcześniej. Brzmi prosto, jednak zmiana trybu spożywania posiłków może się okazać nie lada problemem. Niektórzy ludzie ćwiczą o wczesnych godzinach i to im pomaga – mówi Dr. Tim Church, dyrektor Laboratory of Preventive Medicine w Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge (Louisiana), niezwiazany z wyżej opisanymi badaniami.

- Tak samo jest z jedzeniem. W utracie wagi może pomóc właśnie odpowiednie planowanie i organizacja dnia.. - i dodaje - Dla utrzymania zdrowej wagi istotne jest jedzenie, kiedy jesteśmy głodni, nie zaś wtedy, gdy po prostu mamy na coś ochotę. Największy głód odczuwamy w porach śniadania, lunchu i obiadu. Kaprysy natomiast pojawiaja się zazwczyczaj już po obiedzie.

Wniosek: pilnujmy, by nie jeść o późnych porach. Podnosi to bowiem temperaturę ciała a także poziom glukozy i insuliny. Zakłóca to spalanie tłuszczu, które zazwyczaj odbywa się podczas snu. Czasowe rozplanowanie posiłków, zwłaszcza tych większych może zatem wpłynąć na to, czy spożyte kalorie odłożą się w organizmie w postaci dodatkowych kilogramów, czy też zostaną spalone – ku uciesze organizmu i nas samych.