Szukaj

Tabletki na odchudzanie - czy warto je stosować?

Na rynku obecnie pojawia się coraz więcej preparatów określanych mianem środków wyszczuplających. Wśród nich najpopularniejsze okazują się być tabletki, które jak twierdzą producenci i dystrybutorzy pozwalają w krótkim czasie i bez dodatkowego wysiłku zrzucić przeszkadzające nam kilogramy.

Podziel się
Kapsułki kwasy omega-3 freshpharma.pl

Czy rzeczywiście jest to prawdą? Czy warto je kupić i wybrać taki sposób odchudzania?

Dlaczego sięgamy po tabletki?

Nadwaga uważana jest za chorobę cywilizacyjnej i początkowo był to problem głównie Stanów Zjednoczonych, oraz Wielkiej Brytanii. Niestety odnotowuje się coraz więcej przypadków i w Polsce. Nieregularne posiłki, brak aktywnego spędzania czasu, nadmierny stres – to trzy główne przyczyny współczesnej choroby. Praca do późna, siedzący tryb pracy powodują, że próbujemy znaleźć sposób, aby zrzucić nadmierne kilogramy bez zmiany naszego dotychczasowego życia, bądź pewnych nawyków, które lubimy.

Co wtedy robimy? Oczywiście sięgamy po tabletki odchudzające, bo usłyszeliśmy w jednej z reklam, że wystarczy połykać odpowiednią ilość, by cieszyć się zgrabną i szczupłą sylwetką. Bez konsultacji z lekarzem wybieramy się do apteki, kupujemy i  po pewnym czasie nie widząc efektów zniechęcamy się, żałujemy wydanych pieniędzy i albo szukamy innych preparatów, albo pozostajemy przy aktualnej wadze.

Popełniane przez nas podstawowe błędy nie wróżą naszemu zdrowiu nic dobrego. Odpowiednio dobrane tabletki odchudzające są tylko pomocą i o tym przede wszystkim należy pamiętać.

Jak prawidłowo przygotować się do odchudzania?

Gdy decydujemy się na odchudzanie pierwsze co powinniśmy zrobić to wybrać się na konsultację do dietetyka. Nie chodzi oczywiście o ustalenie rygorystycznej diety przy której będziemy musieli odmawiać sobie wszystkich przyjemności, a zmianę dotychczasowych posiłków. Ważne jest, by jeść często (5 posiłków), a w małych ilościach. Należy zamienić pokarmy typu fast – food na ryby, białe mięso i dużą ilość warzyw. Kolejnym krokiem do szczupłej sylwetki jest ustalenie programu ćwiczeniowego, który zaproponować może nam każdy trener w siłowni. Nie jest to jednak potrzebne. Na początku wystarczy pół godzinny spacer, z czasem naszą aktywność możemy zwiększyć. Biorąc pod uwagę zapracowane osoby, najlepszym rozwiązaniem jest podróżowanie do pracy rowerem, bądź pieszo. Jeśli nawet na to nie starcza czasu, to może warto wybrać się do sklepu oddalonego co najmniej 3 km od naszego domu i do niego wybrać się pieszo.

Każdy, nawet najkrótszy spacer jest lepszy niż żaden. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na wybór tabletek odchudzających. Ich właściwy dobór to podstawa, dlatego zalecana jest konsultacja z dietetykiem, który po przeprowadzeniu z nami wywiadu, ustaleniu diety pomoże dobrać nam odpowiednio do naszych potrzeb dobrać środki wspomagające odchudzanie. Dla jednych wystarczą supresanty apetytu, czyli tabletki hamujące nadmierny apetyt. Jest to dosyć ważne dla osób podjadających między posiłkami i tych z brakiem silnej woli. Drugim typem są spalacze tłuszczu i przeznaczone są one tylko dla osób aktywnych, stale uprawiających sport. I nie mowa tu o krótkim spacerze, a o regularnym np. bieganiu, czy odwiedzaniu siłowni, gdyż sumplementy te podwyższają metabolizm i zwiększają tempo przemiany materii. Sprawiają, że w czasie wysiłku organizm w pierwszej kolejności czerpie energię z zapasów tanki tłuszczowej, dzięki czemu jest ona spalana i zastępowana przez mięśnie.

Czym się wspomagać przy odchudzaniu?

Zielona herbata posiada wiele korzyści, gdy pragniemy zrzucić przeszkadzające nam kilogramy. Ma właściwości utleniające, które prawidłowo wpływają na gospodarkę naszego organizmu. Co więcej, wspomaga proces przemiany materii i zauważono, że osoby pijące 2-3 filiżanki dziennie szybciej tracą na wadze.

Chrom jest również ważnym składnikiem. Odpowiada za przemiany metaboliczne glukozy, białek oraz tłuszczów i co najważniejsze, wzmacnia nasz organizm.

Ekstrakt z kory cynamonowca obniża stężenie glukozy we krwi. A odpowiedni jej poziom wpływa na łaknienie.
Zielona kawa, przez wielu ludzi nieznana zmniejsza wchłanianie węglowodanów, cukrów i tłuszczy. Nie tylko pomoże nam schudnąć, ale również utrzymać wymarzoną wagę.

Czego unikać?

Tabletki odchudzające DNP czyli najszybszy i bardzo niebezpieczny sposób na zrzucenie kilogramów. Stosować mogą go jedynie osoby doświadczone, jednak i one powinny uważać. Środek ten używany jest powszechnie przy produkcji środków chemicznych, a stosując go jako preparat na odchudzanie, pozostawić może mnóstwo efektów ubocznych, bądź zakończyć się śmiercią.

Sibutramina całkowicie niweluje uczucie głodu. Doprowadza do sytuacji, iż w ciągu paru dni, możemy zrzucić nawet do 25 kg. Produkcja tego preparatu jest nielegalna, gdyż prowadzić może do śmierci, zawału, bądź udaru mózgu.

Meizitang, który również bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem doprowadzić może do zgonu.
Adipex retard, traktowany jest jak narkotyk i osoba sprzedająca ten środek karana jest tak samo, jak handlarz narkotykami. Silnie uzależnia i prowadzi do silnych załamań psychicznych.

Nie można powiedzieć, że tabletki na odchudzanie nie pomagają, gdyż jeśli bierzemy je zgodnie z zastosowaniami lekarza, jeśli stosujemy odpowiednią dietę i regularnie ćwiczymy, wówczas pomagają nam znacznie spalić nadmierne kilogramy. Czy warto je stosować ? Może lepiej zacząć od nieszkodliwych suplementów diety, zdrowego jedzenia i ćwiczeń ? Ważne jest, by być wytrwałym i silnym, w końcu przybrać na wadze jest bardzo łatwo, stracić dużo trudniej. Nie popadajmy z skrajności w skrajność i pokochajmy swoje ciało.

Autor:

Sara Guzik