Szukaj

Jak skutecznie schudnąć

Jak skutecznie schudnąć? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma żadnej diety cud, nie ma żadnego środka, tabletek, czy koktajlu, który sprawi że zgubimy zbędne kilogramy bez efektu jo-jo. Jedyne rozwiązanie, to chęć pracy nad swoim ciałem oraz zmiana swoich nawyków żywieniowych. Dieta nie musi być katorgą, wręcz przeciwnie! Każdą zmianę na lepsze powinno się traktować, jako nasz mały sukces. Aby coś osiągnąć, można zastosować się do kilku uniwersalnych zasad, które nikomu nie zaszkodzą, a w ręcz przeciwnie mogą tylko pomóc.

Podziel się
Waga łazienkowa

Odchudzanie jest długotrwałe

To w cale nie jest tak, że zastosujemy daną dietę przez określony czas, schudniemy, a potem wracamy do tego co było. Jeśli decydujemy się na odchudzanie, powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że to proces długotrwały. Nie wystarczy się pomęczyć przez dwa miesiące, aby uniknąć efektu jo-jo trzeba zmienić caly dotychczasowy nasz sposób odżywania, na zdrowy dla naszego ciała, a jednocześnie wspomagający utratę zbędnych kilogramów. Ludzki organizm potrzebuje jedynie 21 dni, aby przywyknąć do nowych smaków i potraw. Mało, prawda?

Małymi kroczkami

Wiadomo, nie wszystko osiągniemy od razu, nie od wszystkiego będziemy się wstanie odzwyczaić, tak teraz w tym momencie. Jednak warto z tym walczyć, a każde osiągnięcie traktować jako sukces, a nie kolejną karę. Jednym z rozwiązań jest zapisywanie sobie, co każdego tygodnia chcemy osiągnąć np. rezygnuję z fastfoodów, jem deser tylko raz w tygodniu, nie podjadam między posiłkami. Takim sposobem, małymi kroczkami wprowadzając zmiany zaczniemy prowadzić coraz zdrowszy tryb życia.

Głodówkom mówimy NIE!

Jeśli uważasz, że nie jedząc śniadań czy kolacji, omijając którykolwiek posiłek, schudniesz, bardzo się mylisz. Niedostarczanie odpowiednich składników do naszego organizmu spowalnia metabolizm. Po pierwsze, poprzez długie przerwy między posiłkami, nasz organizm wcale nie traci kalorii, wręcz przeciwnie włącza się tzw. ”tryb głodowy” podczas którego w naszym ciele zachodzi walka o to, aby utracić ich jak najmniej, z tego względu, że nie wiadomo w jakim odstępie czasu zostaną dostarczone następne substancje.  Doprowadzając się do wilczego głodu, niczego nie osiągniemy. Zazwyczaj kończy się to na nocnym podjadaniu, a także dostarczaniu do organizmu 1/3 więcej kalorii, niż wtedy, kiedy zjedlibyśmy normlane posiłki w ciągu dnia.

5 posiłków dziennie

Wbrew pozorom, aby schudnąć należy jeść 4-5 posiłków dziennie, najlepiej w takich samych odstępach czasowych np. co trzy godziny. Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób dajemy znak naszemu organizmowi, że zapasy żywności się nie skończą i że cała dostarczaną energię można zużywać na wykonywanie podstawowych czynności, a nawet w ten sposób zezwalamy na redukcję zgromadzonych zasobów. Dzieje się, tak gdyż nasz organizm od dawnych czasów był przyzwyczajony do okresów głodu, dlatego jeśli zjesz tylko dwa posiłki dziennie twój organizm to odbierze jako sygnał, że jedzenie się kończy i będzie się starał zatrzymać każdą dostarczoną kalorię.

Niejedzenie po 18 to mit

Panujące wszędzie przekonanie, że ostatni posiłek powinno się zjadać przed godziną 17-18 jest mitem. Po pierwsze, każdy ma swój tryb życia i nie zawsze może sobie pozwolić, aby od tej godziny już nic nie jeść, co później czyni i wprowadza go w poczcie winy. Po drugie, niedokładna godzina jest przyczyną dodatkowych kilogramów, a odległość czasowa ostatniego posiłku, a naszego snu. Ostatni raz, kiedy jemy danego dnia, powinien być na około 2-3 h przed spaniem. W fazie REM organizm wciąż regeneruje się spalając kalorie, dlatego jedząc tuż przed snem zaburzamy jego fazę.

Woda!

Bez wody nie ma odchudzania. Osoba, która pragnie schudnąć, powinna wypijać dziennie około 2 litrów niegazowanej, niesłodkiej wody. Wszystko dlatego, że proces spalania tłuszczu odbywa się przy użyciu dużych ilości wody, jeśli nie ma jej odpowiedniej ilości w organizmie, wtedy nie podejmuje on procesu spalania kalorii. Ważne jest, żeby woda była niegazowana i niesłodzona w żaden sposób, odpadają nawet wody w wersji light, które zawierają słodzik. Mimo iż nie mają one kalorii, powodują spadek cukru w organizmie, a co prowadzi do odczuwania uczucia głodu.

Produkty light

Jak sama nazwa mówi, produkty” light” powinny być pomocne przy odchudzaniu. Jednak trzeba na nie bardzo uważać. Warto wiedzieć, że kategoria „Light” nie została do końca zdefiniowana i u każdego producenta może oznaczać co innego. Często dane produkty są jeszcze bardziej kaloryczne niż normalne lub zawierają bardzo dużo węglowodanów, które nie wspomogą odchudzania. Dlatego należy uważać, czytać etykiety danych produktów, powinny mieć one pomniejszoną ilość danego składnika o 1/3 w stosunku do normalnego, nie oznacza to jednak, że można ich spożywać bardzo dużo. Nie można również całkowicie unikać węglowodanów, gdyż dają one nam energię do pracy. Po prostu należy je rozważnie wybierać.

Wysiłek fizyczny

Oczywiście oprócz diety, dość ważnym czynnikiem jest wysiłek fizyczny. Owszem poprzez wykonywanie codziennych czynności spalamy kalorie np. prasowanie to 263 kalorie, mycie okien 255 kalorii, jednak to wszystko za mało. Ważne jest, żeby 3-4 razy w tygodniu znaleźć czas (można i codziennie), tylko dla siebie i poświęcić go na ćwiczenia. Powinniśmy być nieustanie w ruchu przez około 30 – 40 minut, gdyż po takim czasie rozpoczyna się spalanie kalorii. Możemy wykonywać ćwiczenia w domu, jeździć, rowerem, chodzić na rolki, siłownię. Najważniejsze jest to, aby tego nie zaniedbywać i starać się robić to regularnie, a na pewno przyniesie nam to efekty.

Jednak, zastosowanie się do każdej z tych reguł nie da takiego efektu, jeśli nie będziesz chciała i podejdziesz do tego sceptycznie i nie będziesz mieć motywacji. Przede wszystkim pamiętaj, że robisz to dla siebie, dla swojego ciała i zdrowia. Postaw sobie jakiś cel i go dokonaj, pomyśl o tym że kiedy się zmienisz ludzie to na pewno docenią. Jeśli zmienisz swój tryb życia na zdrowy, utracisz kilka zbędnych kilogramów, może w ten sposób staniesz się przykładem i wzorem dla innych? Może dzięki tobie, ktoś inny również zmieni swoje życie na lepsze i lżejsze o kilka kilogramów.

Autor: Martyna Majkut