Szukaj

Bezpieczne odchudzanie

Chcesz przejść na dietę, ale boisz się, że to źle wpłynie na twoje zdrowie? Zastanawiasz się jak schudnąć skutecznie i bezpiecznie?  Czy to w ogóle możliwe? Słyszymy wciąż o nowych dietach dających zachwycające efekty ale... no właśnie, zawsze jest jakieś „ale”. Każda dieta wymaga wyrzeczeń, niektóre są krótsze ale bardziej rygorystyczne, inne łagodniejsze ale „za długie”.

Podziel się
Bezpieczne odchudzanie

Diety niskokaloryczne


Ten rodzaj diet nie pozwoli ci schudnąć na dłużej, da krótkotrwałe efekty. Niskokaloryczne diety skutkują odwodnieniem i utratą mięśni. Oprócz tego dieta niskokaloryczna zwalnia metabolizm. Aby go zrównoważyć powinniśmy jeść mniej ale częściej, ograniczyć ilość spożywanych cukrów, słodyczy, można je zastąpić owocami, warzywami i różnymi sałatkami. Nie wolno zapominać też  o piciu dużej ilości niegazowanej wody, a ciepłe potrawy, które przygotowujemy przyrządzać na parze bądź gotować. W walce o piękna sylwetkę, alkohol nie jest naszym sprzymierzeńcem dlatego lepiej go unikać.

Czy to wszystko co powinniśmy wiedzieć? Oczywiście że nie!


Żadne cudowne diety nie dadzą nam długotrwałych efektów. Możemy już zapomnieć o przegrzebywaniu stron internetowych w poszukiwaniu tej „cudownej”. Więc co robić?

Zapoznaj się z piramidą żywieniową, przestrzeganie jej zasad poprawi twój stan zdrowia oraz zapewni ci sylwetkę o jakiej marzysz.

Na samej górze piramidy żywieniowej znajdują się dania fast-foodowe z których powinniśmy zrezygnować oraz słodycze, na które warto sobie od czasu do czasu pozwolić. Zaraz pod nimi widzimy czerwone mięso, dlatego danie z wieprzowiny czy wołowiny powinno znaleźć się na naszych stołach tylko raz w tygodniu. Również wysoko znajduje się białe pieczywo oraz makarony. Zamiast białego pieczywa warto wybierać to pełnoziarniste, razowe. Natomiast makarony warto zastąpić brązowym ryżem oraz makaronami z napisem „fit”, ponieważ zawierają błonnik, który wpływa na prawidłową przemianę materii.

Trochę częściej od mięsa czerwonego możemy sobie pozwolić na drób, na mięso białe, również sery, nabiał, jaja ryby czy jogurty mogą ubogacać naszą dietę ale nie w nadmiarze.

Dużo bezpieczniejsza dla naszej sylwetki jest cielęcina, można sobie na nią pozwolić częściej niż na mięso czerwone czy białe.
Bez przykrych konsekwencji wolno nam zajadać się warzywami i owocami, cytrusami, malinami, jabłkami, które mogą zastąpić nasze „słodyczowe” zachcianki.

Podczas odchudzania warto zrezygnować ze smarowania pieczywa masłem czy margaryną. W diecie natomiast nie może zabraknąć oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego.

Cennym uzupełnieniem diety powinny być orzechy (włoskie, pistacjowe, laskowe) oraz nasiona roślin strączkowych (soja, bób, fasola, soczewica).

Pamiętajmy że poza stosowaniem zasad zdrowego odżywiania się powinniśmy zwrócić uwagę na regularne odżywianie. Jedz 5 posiłków dziennie, powoli, przeżuwając każdy kęs. Każdy posiłek kończ z uczuciem niedosytu. Nie smaż potraw! Duś, grilluj lub piecz. Unikaj napoi słodzonych, gazowanych, twoim sprzymierzeńcem jest woda mineralna, zielona herbata czy soki z warzyw, w ilościach 2-3 litry dziennie.
Zdrowe odżywianie to nie wszystko!

Chcąc uzyskać piękną sylwetkę, naszą dietę musimy wspomóc odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi.
Każdego dnia wykonuj 30 minutową aktywność fizyczną, może to być szybki spacer, basen, jazda na rowerze, tenis, taniec. Co zechcesz! Musisz się porządnie zmęczyć. Oprócz spalania zbędnych kalorii, ćwicząc dostarczysz swojemu organizmowi endorfin oraz energii na cały dzień!

Na co czekasz? Zaczynamy już dzisiaj!