Szukaj

Jakie są sposoby na zmęczone oczy?

Czerwone, bardzo zmęczone i suche oczy to objawy występujące przynajmniej raz na jakiś czas u każdego z nas. Przypadłości te nie ominą nawet posiadaczy tych pozornie zdrowych oczu. Czynniki wpływające na ich zmęczenie są różne. Należą do nich przede wszystkim długotrwałe czytanie, częste oglądanie telewizji, długi czas spędzany przed monitorem komputera, a także stres, brak lub niedobór odpowiednich witamin i minerałów.

Podziel się
Człowiek z zapaleniem spojówek
Na stan naszych oczu wpływają także okoliczności, takie jak nieodpowiednie stosowanie szkieł kontaktowych, niedobór snu czy przebywanie długo  w pomieszczeniach klimatyzowanych lub silnie zadymionych. Sytuacji w których narażamy nasze oczy na podrażnienia i zmęczenie jest wiele i nie jesteśmy w stanie wykluczyć ich kompletnie z naszego życia. Możemy jednak nieco im zaradzić, stosując kilka prostych sposobów na złagodzenie zmęczenia tej ważnej części ciała, odpowiedzialnej za wzrok.

Podpuchnięte oczy

Jednym z objawów przemęczenia oczu jest ich opuchnięcie. Czasem jest to objaw o podłożu genetycznym, lecz najczęstszymi powodami występowania opuchlizny są niedobór snu, oraz brak odpowiednich witamin w organizmie. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zimnych okładów z herbaty (np. rumianku) albo po prostu lodu. Innym rozwiązaniem jest chyba najprostszy ze sposobów na relaks dla naszych oczy czyli przyłożenie do powiek łyżeczek, wcześniej włożonych do zamrażarki na kilka minut. Zimno przyspiesza bowiem krążenie krwi. Mile widziany jest także  okład z ogórka czy mango. Oprócz pozbycia się opuchlizny nasze oczy poczują się orzeźwione, a skóra wokół nich nabierze zdrowego wyglądu i blasku. Można też stosować preparaty zawierające w swoim składzie arnikę. Warto zacząć brać witaminę A plus E lub preparaty zawierające wyciąg z borówki. Szczególnie zaleca się to osobom, u których „worki” pod oczami mają podłoże genetyczne i jest to jedyny sposób na zminimalizowanie opuchlizny. Opuchlizna może być też przyczyną zalegania toksyn w naczyniach krwionośnych. Jeżeli problem ten utrzymuje się dłuższy czas, najlepiej porzucić domowe sposoby i zasięgnąć porady lekarza.

Ćwiczenia dla oczu

Może wydaje się to dziwne, ale nasze oczy tak jak i reszta ciała powinna otrzymać od nas codziennie odrobinę gimnastyki, która poprawi ich kondycję. Nie jest to czasochłonne, natomiast skutki zbawienne. Wystarczy tylko kilka razy dziennie, w wolnej chwili zamknąć powieki na kilka sekund po czym bardzo szeroko je otworzyć. Następnie spojrzeć w prawo, w lewo, a potem na przedmiot znajdujący się tuż przed tobą i daleko w oddali. To proste ćwiczenie a na dodatek naprawdę działa.

Gorąca kąpiel

Ukojeniem dla oczu będzie także zafundowanie im raz na jakiś czas ciepłego odpoczynku. Wystarczy namoczyć płatki kosmetyczne w ciepłym mleku lub herbacie rumiankowej i położyć na powieki na ok. 15 minut. Można co jakiś czas zmieniać płatek na nowy, aby oczy regularnie odczuwały ciepło.

Preparaty na zmęczone oczy

Krople, tabletki, kapsułki, roztwory nawilżające, żele...  Apteki oferują nam cały szereg medykamentów, które mają na celu złagodzić skutki zmęczenia naszych oczu, nawilżyć je a także chronić na przyszłość. Środki te są dość skuteczne, niedrogie i dostępne bez recepty. Warto w nie zainwestować gdy nasze oczy są w bardzo słabej kondycji i gdy domowe sposoby nie dają sobie rady ze zwalczeniem podrażnień oraz zmęczenia.

Zamiast leczyć, zapobiegać!

Sposobów na zmęczone oczy jest wiele i każdy z nich jest dobry. Najlepszym będzie jednak zminimalizowanie wpływu szkodliwych czynników powodujących schorzenia oczu, zanim będą one zmęczone i wymagające specjalnej pielęgnacji. Należy prowadzić zdrowy tryb życia i dobrze się wysypiać. Sen jest największą możliwą nagrodą dla naszego zmęczonego organizmu i w największym stopniu przyczynia się do jego regeneracji. Podczas długotrwałej pracy przy komputerze, czytaniu książek i innych czynnościach wymagających intensywnej koncentracji wzroku, należy robić przerwy, które pozwolą odpocząć oczom. Ważną rolę w higienie oczu odgrywa rekreacja lub sport na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy narząd wzroku jest w godzinach pracy silnie wykorzystywany przez media elektroniczne. Należy również unikać przebywania w zadymionych i suchych pomieszczeniach.

Osoby, które noszą szkła kontaktowe powinny zachowywać higienę rąk w czasie zakładania i zdejmowania soczewek. Podczas uprawiania sportów, na przykład takich jak pływanie czy jazda na nartach, nie wolno zapominać o odpowiedniej ochronie oczu, podobne zasady obowiązują latem, gdy przebywamy w pełnym słońcu. Warto zadbać o czy. Odrobina zapobiegliwości jest w stanie zminimalizować lub prawie całkowicie wyeliminować nasze przyszłe z nimi problemy.


Autor:

Agata Rutkowska