Szukaj

Picie wody - dlaczego jest tak ważne?

To, że picie wody jest zdrowe, nie stanowi dla nikogo tajemnicy. Zewsząd jesteśmy zarzucani informacjami o tym, że tak właśnie należy postępować. Jednak, dlaczego właściwie woda jest tak ważna w naszej diecie? Dowiedz się jakie jest jej działanie!

Podziel się
Woda mineralna Fot. Zsuzsanna Kilian / sxc.hu

Nawadniać zdrowo!

Mówi się, że nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne dla jego właściwego funkcjonowania. Dietetycy zalecają spożycie minimum 2 litrów płynów dziennie. Wiele osób w ramach tych dwóch litrów spożywa soki kupowane w supermarketach i napoje gazowane. Jest to duża pułapka, gdyż produkty te, mimo iż także są płynne, nie mają tak naprawdę dobrego wpływu na nasz organizm. Badania przeprowadzone na francuskim rynku wykazały, że spożycie napojów sztucznie słodzonych wzrosło we Francji pomiędzy 2002, a 2008 rokiem o 3%. Aktualnie, napoje tego typu stanowią około 28% płynów przyjmowanych przez Francuzów. Prowadzi to do zwiększenia lizby osób cierpiących na cukrzycę i choroby serca. Tak więc, coraz szerzej promuje się nawadnianie za pomocą czystej, naturalnej wody mineralnej.

Źródło calcium i magnezu

Calcium jest bardzo istotnym elementem diety każdego człowieka. Jest ono zawarte w produktach nabiałowych takich jak: jogurty czy ser biały. Jego niedobór może prowadzić między innymi do osteoporozy, dlatego kupując wodę, warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość tego właśnie składnika. Podobnie jest z magnezem. Jego niska zawartość w organizmie daje się odczuć poprzez stałe zmęczenie i senność. Może także prowadzić do anemii. To kolejny składnik wody, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Najlepiej wybierać wody, w których zawartość magnezu wynosi ponad 50 mg oraz ponad 150 mg calcium.

Oligoelementy i siarczany

Oligoelementy to nic innego jak: żelazo, cynk i fluor. Mają one duży wpływ na jakość naszego organizmu, między innymi na stan naszych kości i zębów. Dodatkowo wpływają pozytywnie na stan naszej skóry i włosów. Często są także stosowane w salonach kosmetycznych. Natomiast siarczany uzupełniają niedobory niektórych kwasów trawiennych. Ryzyko takich braków jest szczególnie wysokie u wegetarian. Odpowiednia ilośc wody bogatej w powyższe substancje pomaga usprawnić pracę naszego systemu trawiennego.

Pić, ale JAK?

Poza ilością spożywanej codziennie wody, ważne jest również to jak i kiedy ją pijemy. Dietetycy zalecają, aby każdy nowy dzień rozpocząć szklanką wody. Dlaczego? Otóż, mimo że noc jest dla nas czasem odpoczynku, nasz organizm bez przerwy pracuje zużywając wszystkie składniki odżywcze nagromadzone przed zaśnięciem ( w tym także pokłady wody). Po intensywnej nocy (która tylko dla nas wydaje się czasem robienia "słodkiego nic"), organizm potrzebuje nadrobić straty. Toteż każdy dzień warto rozpocząć solidnym nawodnieniem od wewnątrz.

Kolejną istotną zasadą jest wypijanie jednej szklanki wody przed każdy posiłkiem. Do mózgu dociera wtedy sygnał o przyjmowaniu pokarmu i powoli zaczyna on pokonywać uczucie głodu, dlatego też po wypiciu szklanki wody, zjadamy mniejsze ilości jedzenia, a tym samym- nie powodujemy nadmiernego tycia. Ważne jest także, aby spożywac większe ilości wody, jeśli nie jadamy zbyt dużo warzyw i owoców, gdyż to właśnie z nich przeciętny człowiek czerpie sporą ilość wody.

Jeśli nasza dieta jest uboga w te produkty, powinniśmy koniecznie je wprowadzić do naszego jadłospisu lub zwiększyć ilość spożywanych płynów. Co więcej, niektórzy twierdzą, że wodę należy pić przed oraz po posiłku, natomiast unikać popijania jedzenia w trakcie. Okazuje się, że to błędne założenie, ponieważ wodę powinno pić się zawsze wtedy kiedy dokucza nam pragnienie. Bez względu na to czy jesteśmy w trakcie posiłku, przed czy po.

Opracowała:

Karolina Podlasek