Szukaj

Przedślubne odchudzanie

Pewnie nie wiele się pomylę twierdząc, że ślub to dla każdej z kobiet jedno z najpiękniejszych i najważniejszych wydarzeń w życiu. Jako małe dziewczynki  zachwycałyśmy się bajkami, w których zwykłe dziewczęta, takie jak Kopciuszek czy Królewna Śnieżka, znajdowały swoich królewiczów i przyodziane w piękne balowe suknie oddawały mu swą rękę.

Podziel się
Złote obrączki Fot. Miroslav Sárička / sxc.hu

Mimo że życie to nie bajka....

Każda z nas marzy aby choć przez chwilę być taką właśnie księżniczką. Mieć „swoje pięć minut” i przyciągać wzrok wszystkich gości. Niewątpliwie to właśnie panna młoda, na ślubie jest najważniejsza.

Do ślubu pozostał miesiąc, a my nie jesteśmy zadowolone ze swojej sylwetki?

„Wplątane” w przedślubne przygotowania nie zauważyłyście, że czas nie ubłagalnie mija? Patrzycie z popłochem w lustro zauważając dodatkowe wałeczki? A może kupiłyście sukienkę rozmiar mniejszą mając w planach przedślubne odchudzanie?

Myślisz „przecież miałam być najpiękniejsza, a tymczasem jestem GRUBA!”

Przede wszystkim nie dołuj się! Nie myśl też tak krytycznie o sobie, wiele sukienek ślubnych ma fasony, które mogą ukryć „co nieco” może wystarczy parę przeróbek? Dodatków? Zastanów się czy w ogóle odchudzanie się jest konieczne. Najlepiej oblicz swoje BMI, (BODY MAX INDEX) wskazuje ono jaka jest dla Ciebie idealna waga. Jak obliczyć BMI? W internecie możesz znaleźć bardzo dużo kalkulatorów BMI, ale zasada obliczania idealnej wagi jest taka sama. Wystarczy że swoja masę podzielisz przez swój wzrost podany w metrach, podniesiony do kwadratu. Dla osoby o wadze 50 kg i wzroście 160 cm(czyli 1,6 m) wskaźnik BMI będzie wynosił: 19, 53 czyli waga jest prawidłowa.

Pamiętajmy : BMI = waga (kg) / wzrost (m)2

Wyniki BMI dla osób dorosłych

BMI < 16,0 – wygłodzenie
BMI 16,0–16,99 – wychudzenie
BMI 17,0–18,49 – niedowagę
BMI 18,5–24,99 – wartość prawidłową
BMI 25,0–29,99 – nadwagę
BMI 30,0–34,99 – I stopień otyłości
BMI 35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
BMI ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Muszę się odchudzać!

Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojego BMI i zdecydowałaś się odchudzać, masz jeszcze miesiąc. Oprócz diety ważna w tym okresie będzie aktywność fizyczna. Zastawiasz się jaka dieta? A może w ogóle nie jeść?  Odradzam, wyniszczysz swój organizm a przecież masz wyglądać pięknie!

Jedną z najbardziej surowych diet, ale pozwalających zrzucić sporo kilo jest dieta szwedzka, znana również pod nazwą 13-dniowa bądź kopenhaska. Trwa ona dokładnie 13 dni, jest drastyczna, daje bardzo dobre efekty, ale niestety jest przeznaczona tylko dla osób z silna wolą. Kolejną drastyczna dietą jest „dieta rainbow” polega na spożywaniu tylko owoców i warzyw, dzienna wartość energetyczna nie przekracza 200 kcal. Jest bardzo wyniszczająca.

Jeśli zalezy nam na zrzuceniu paru a nie parunastu kilo warto spróbować diety sałatkowej. Jest pyszna, trwa od tygodnia do trzech i pozwala zrzucić od1-2 kg tygodniowo.

Aktywność fizyczna

Dieta nie jest najistotniejsza, najlepszą dietą jest po prostu odżywianie się w zgodzie z piramida żywieniową, natomiast ważniejsza jest codzienna aktywność fizyczna. Poprzez ćwiczenia spalimy zbędną tkankę tłuszczową, wysmuklimy sylwetkę przez co wydawać się będzie szczuplejsza.

Jakie ćwiczenia? Jak często?

Tak naprawdę, wystarczy poświęcić aktywności fizycznej 30 minut dziennie. Najlepiej wybrać ulubioną formę sportu – aerobik, pływanie, tenis, jazdę na łyżwach. Dobrze jest też ćwiczenia aerobowe wspomóc dobranymi przez trenera, ćwiczeniami siłowymi. Należy pamiętać o tym, że każdy trening powinien być zakończony serią ćwiczeń rozciągających, które pozwolą zapobiec późniejszym „zakwasom”.

Najlepszą porą na ćwiczenia fizyczne jest poranek. Dzięki wysiłkowi we wczesnych godzinach polepsza się nasz metabolizm na cały dzień.

Oprócz zbawiennego wpływu na naszą sylwetkę, ćwiczenia wyzwolą w naszych mózgach serotoninę – hormon szczęścia.

Zacznij już dziś aby w ten najpiękniejszy dla siebie dzień wyglądać i czuć się wspaniale!

Autor:

Anna Kowalik