Szukaj

Światło sposobem na odchudzanie?

Ekspozycja na działanie światła zewnętrznego w godzinach porannych może odegrać kluczową rolę w osiągnięciu lub utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez naukowców z Northwestern University w Chicago i opublikowanym w czasopiśmie PLoS ONE. Jego współautor, Kathryn Reid powiedział: „Tak jak ludzie próbują złapać więcej snu, tak manipulowanie światłem jest kolejnym sposobem, by schudnąć.”

Podziel się
Kobieta z centymetrem

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy otrzymali większą ekspozycję na umiarkowanie jasne lub jaśniejsze światło przed południem, mieli znacznie niższy indeks masy ciała (pomiar masy ciała w stosunku do wzrostu, używany do oceny otyłości) niż ludzie, którzy byli eksponowani na działanie światła popołudniu.

Ważne jest pora ekspozycji na światło dzienne

Rytm dobowy organizmu- wahania w poziomie hormonów i innych systemów biologicznych, w zależności od pory dnia- odgrywa ważną rolę w metabolizmie i regulacji masy ciała. Ale to badanie jest pierwszym, w którym naukowcy wykazali znaczenie związku między czasem, intensywnością i dawką otrzymanego światła.

Naukowcy zbadali 26 mężczyzn i 28 kobiet o średniej wieku 30 lat, noszących monitory aktygraficzne na nadgarstku, by zmierzyć ich ekspozycję na światło i wzorce snu przez siedem dni. Uczestnicy żyli normalnie, zgodnie z ich codzienną rutyną i zapisywali ich codzienną dietę w dziennikach żywności. Kiedy naukowcy przyjrzeli się niezależnie związkowi pomiędzy BMI i czasem, intensywnością i długością trwania ekspozycji na światło, nie znaleźli żadnego powiązania. Następnie, współautor Giovanni Santostasi opracował środek do połączenia tych trzech czynników w jednym szeregu- średni czas światła (MLIT). Sama ta liczba stanowiła 20% BMI. „Zuważyłem, że to, co wydawało się być najbardziej związane z indeksem masy ciała, to nie tylko to, jak dużo światła przyjmujemy, ale kiedy się to dzieje i przez jak długi okres" powiedział Santostasi.

Nowoczesny styl życia, spędzany głównie w domu, może mieć poważne skutki zdrowotne . Starszy autor Phyllis C. Zee zauważył, że typowe środowisko pracy w USA jest oświetlone przy pomocy tylko od 200 do 300 luksów, a minimum potrzebne, aby obniżyć BMI w badaniu, to 500 luksów jasności.
Światło na zewnątrz w pochmurny dzień przekracza 1000 luksów.

„Ważnym jest, żeby miejsca pracy i szkoły były przeprojektowane do posiadania większej ilości okien, a ludzie byli zachęcani do spędzają czasu na zewnątrz w godzinach porannych”, powiedział Zee. Badanie wykazało, że jedynie od 20 do 30 minut ekspozycji na światło zewnętrzne między 8 rano a południem ma wpływ na nasze BMI.

Ewa Panasiuk