Szukaj

Nadwaga u dzieci

Problem otyłości u dzieci z roku na rok staje się co raz bardziej powszechny. Niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej to są czynniki, które już od najmłodszych lat wpływają na masę ciała. Jednak warto wiedzieć, że otyłość jest poważną chorobą, która pociąga za sobą wiele niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto przypilnować dzieci już od najmłodszych lat.

Podziel się
Jedzenie

Kiedy możemy mówić o otyłości u dzieci?

Obserwując na co dzień bawiące się dzieci co raz częściej rzucają nam się w oczy te „dobrze wyglądające” czyli inaczej mówiąc pulchne dzieci. O otyłości zaczynamy mówić w momencie wystąpienia kilogramów, które nie mieszczą się w optymalnych normach. Najlepszą metodą sprawdzenia wagi jest wskaźnik BMI, który jest stosowany zarówno u dorosłych jak i dzieci. W przypadku dzieci do odczytania wyników wykorzystuje się siatki centylowe, które są dostępne u lekarzy pediatrów.

Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?

Przede wszystkim otyłość wpływa na samopoczucie dzieci. Dzieci z nadwagą bywają dyskryminowane i wyśmiewane. Stąd też częstym zjawiskiem są występujące u nich stany depresyjne oraz niska samoocena. Zaburzenia, które pojawiają się w dzieciństwie mogą wywrzeć poważne skutki na dalsze życie dziecka.
Poza tym dzieci zmagające się z otyłością dużo częściej doświadczają poważnych problemów fizjologicznych. U dzieci z nadwagą możemy spotkać takie zaburzenia jak:
  • Zbyt szybkie tempo wzrastania i dojrzewania
  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Cukrzyca
  • Stłuszczenie wątroby
  • Kamica żółciowa

Skąd bierze się otyłość u dzieci?

Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe odżywianie. Dziecko spożywa dziennie zbyt wiele kalorii w stosunku do swoich potrzeb energetycznych. Zbyt obfite posiłki i brak ruchu powodują wystąpienie otyłości. W dzisiejszych czasach dzieci zamiast bawić się na podwórku wybierają komputer. Do tego powszechne stało się ciągłe podjadanie słodyczy. To wszystko wpływa na późniejszą wagę.

Jaki wpływ ma otyłość z dzieciństwa na późniejsze życie?

Przede wszystkim jest bardzo dużym czynnikiem ryzyka wystąpienia otyłości w wieku dorosłym. Badania potwierdzają, że dzieci zmagające się z otyłością powyżej 3 roku życia będą miały problemy z utrzymanie właściwej wagi także w życiu dorosłym. Dodatkowo otyłość, która pojawia się w dzieciństwie powoduje poważne następstwa zdrowotne. U osób, u których zaobserwowano otyłość w dzieciństwie częściej odnotowuje się choroby układu krążenia.

Jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim należy nauczyć je prawidłowych nawyków żywieniowych. Zalecane jest:
  • regularne spożywanie posiłków,
  • wyeliminowanie z diety dziecka wysokokalorycznych produktów,
  • wyeliminowanie nawyku podjadania pomiędzy posiłkami,
  • zwiększenie spożycia produktów bogatych w składniki odżywcze (warzywa, owoce)
  • ograniczenie siedzącego trybu życia,
  • wprowadzenie umiarkowanego wysiłku fizycznego.