Szukaj

Jak zapobiegać otyłości?

Otyłość to bardzo powszechny problem na całym świecie. Nie omija on także Polski. Coraz więcej dorosłych, a także dzieci ma duży problem z tą chorobą. Przyczyn tego stanu jest wiele, jednak najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: jak zapobiegać otyłości?

Podziel się
Mężczyzna z nadwagą Fot. Leroy Skalstad / sxc.hu

Czym jest otyłość

Ta przewlekła choroba związana jest z dostarczaniem do naszego organizmu zbyt dużej ilości energii zawartej w naszych pokarmach w stosunku do potrzeb naszego organizmu. Ilość nadmiernej tkanki tłuszczowej jaka znajduje się w naszym organizmie najprościej określić na podstawie Indeksu Masy Ciała (BMI). W Internecie można znaleźć mnóstwo kalkulatorów, do których dołączane są tabele. Szybko pomogą nam one ustalić czy problem otyłości bezpośrednio nas dotyczy czy też nie.

Przyczyny otyłości

Częstym powodem otyłości jest zły styl życia. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia sprawiają, że nasz organizm nie spala energii, którą dostarczamy mu wraz z pożywieniem. Alkohol oraz palenie papierosów też nie są sprzymierzeńcami zdrowej sylwetki. Nie są to jednak jedyne przyczyny otyłości. Często zdarza się, że powodód choroby to czynniki psychologiczne. Otyłość można umieścić w kategorii uzależnienia. Może stać się ona wytłumaczeniem dla życiowych niepowodzeń. Jedzenie można zacząć traktować jak pocieszenie, sposób odreagowania złych emocji. Zdarza się też, że staje się ono prostu opcją wypełnienia nadmiaru wolnego czasu. Należy też wspomnieć, że wśród przyczyn otyłości znajdują się również czynniki genetyczne. Niestety nauka nie jest w stanie jak póki co dokładnie określić mechanizmu występowania tego typu otyłości. Niektóre leki, głównie kortykosteroidy, które powodują podwyższone stężenie glukozy i zatrzymanie wody w organizmie również mogą być powodem chorobowo nadmiernej wagi.

Jak zapobiegać otyłości

By ochronić się przed problemem otyłości naprawdę nie trzeba wiele. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to co i jak często jemy. Bardzo dobrym sposobem jest prowadzenie własnego dzienniczka żywieniowego i zapisywania w nim wszystkich naszych posiłków. Dzięki temu uzyskamy rzeczywisty obraz tego jak się odżywiamy. Będziemy mogli wtedy wyeliminować niezdrowe nawyki żywieniowe, które zakorzeniły się w naszym życiu. Stosowanie niskokalorycznej diety na pewno w dużym stopniu pomoże uchronić nas od problemu zbyt dużej wagi ciała. Ważnym elementem jest także aktywność fizyczna. Regularne spacery na świeżym powietrzu mogą zdziałać prawdziwe cuda w naszym organizmie. Aktywna forma spędzania wolnego czasu może nam przynieść wiele radości i satysfakcji chroniąc nas przy okazji od problemu otyłości. Szczególnie ważne jest, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że aktywność nie jest karą, a ważnym elementem utrzymania dobrego zdrowia, a zdrowa dieta może dać im mnóstwo energii i radości z jedzenia.

oprac. Paulina Lęcznar