Szukaj

Jakie czynniki według lekarzy sprzyjają otyłości?

Lekarze są także ludźmi - stąd ich rady dla pacjentów dotkniętych otyłością mogą padać przez pryzmat ich własnego spojrzenia na to, co powoduje przyrost masy.

Podziel się
Otyłość Good One PR
By określić ile tego „własnego” spojrzenia lekarzy na rolę diety i odżywiania odgrywa w postrzeganiu wagi,  naukowcy prowadzeni pod przewodnictwem dr Sary Bleich w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, raportują w dzienniku Preventive Medicine o badaniu przeprowadzonym wśród  500 lekarzy, którzy odpowiadali na internetową ankietę.

Pytano w niej o tym, co według nich jest przyczyną otyłości, prosząc ich by wyszczególnili  główne czynniki odpowiedzialne za wagę ich pacjentów, włączając w to takie rzeczy, jak: przejedzenie, żywienie się w fast foodach, picie zbyt dużej ilości napojów gazowanych, genetykę lub inne przypadłości zdrowotne.

Naukowcy pytali również, jak często lekarze udzielają porad w kwestii żywienia, takich  jak nauka czytania tabelek odżywczych w sklepach z żywnością, jak unikać bomb kalorycznych w menu restauracji, czy też jak porcjować ilości pożywienia.

Zdecydowana większość lekarzy stwierdziła (88%), iż przejadanie się jest ważnym czynnikiem wpływającym na otyłość. 62% badanych wskazało jadanie w restauracjach i fast foodach za istotne w powstawaniu otyłości. Ci lekarze w 93%, chciało powiedzieć swoim pacjentom, by unikali wysokokalorycznych produktów.  60% za winnych po części problemowi otyłości uznało słodzone cukrem napoje gazowane. Niewielka liczba medyków uznała, że to genetyka (19%) i defekty metaboliczne(12%) są bardzo ważną przyczyną otyłości - co jest dobrym znakiem, zgodnie z oczekiwaniami dr Bleich.

- Problem otyłości wzrósł tak gwałtownie, że nie można go tłumaczyć prostym uwarunkowaniem genetycznym - mówi Dr Bleich. Główną przyczyną otyłości jest wiele środowiskowych czynników, więc zachęcające jest dla mnie to, że widzimy wielu lekarzy przyznających, że  to właściwie nie jest genetyczny problem i że są możliwe zmiany życiu pacjenta, umożliwiające redukcję nadmiernej masy ciała.

Opracował:

Szymon Hendzel