Szukaj

Otyłość brzuszna

Problem nadmiernej wagi dotyczy coraz większej ilości osób. Nadwagę można wręcz uznać za schorzenie naszych czasów. Poważniejszym stadium nadwagi jest otyłość. Stanowi ona naprawdę poważny problem i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Przyjrzyjmy się zatem jednemu z jej najbardziej powszechnych rodzajów, czyli otyłości brzusznej.

Podziel się
Kobieta z centymetrem w talii Media Forum Sp. z o.o.

Geneza choroby

Najczęstsze przyczyny tego rodzaju otyłości są zbliżone do pospolitej nadwagi. Można tu więc wymienić niezdrowe odżywianie, siedzący tryb życia, czy niewystarczającą ilość wysiłku fizycznego. Ogólnie rzez biorąc, aby zapobiec otyłości, powinniśmy się zdrowo odżywiać i wprowadzić w nasze życie więcej ruchu. Oprócz tych przyczyn istnieją także uwarunkowania genetyczne. Wówczas niewiele możemy zrobić, aby temu zapobiec. Dużo zależy też od naszej sylwetki. Jeżeli mamy budowę gruszki, to wówczas tłuszcz odkłada się w dolnych partiach ciała. Jeśli natomiast posiadamy sylwetkę jabłka, prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości brzusznej jest dużo większe. Wówczas bowiem tłuszcz odkłada się w środkowej części ciała, gdzie właśnie znajduje się brzuch.

Jak jednak sprawdzić, czy istnieje ryzyko wystąpienia u nas otyłości brzusznej. Najprostszym sposobem jest zmierzenie obwodu brzucha. Do tego celu można użyć specjalnej taśmy krawieckiej, zwanej potocznie centymetrem. Wartość dla kobiet nie powinna przekraczać 89cm. U mężczyzn natomiast strefa ryzyka zaczyna się po obwodzie wynoszącym 100cm. Jeśli chcemy mieć pewność, możemy też wykonać specjalistyczne badania, takie jak rezonans, czy tomograf komputerowy.

Jak sobie radzić z otyłością brzuszną?

 

 

Z nadwagą tego typu możemy jednak skutecznie walczyć. Przede wszystkim ważne jest, aby dużo się ruszać. Najlepiej nadają się do tego ćwiczenia aerobowe. Nie wymagają one zbyt dużo wysiłku i nie obciążają organizmu. Dlatego też mogą je bez większych problemów wykonywać osoby otyłe. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nadmiernym wysiłkiem. Więcej nie znaczy w tym przypadku lepiej. Częściej znaczy lepiej. Innym skutecznym sposobem na zwalczanie otyłości brzusznej jest oczywiście dieta. Oczywiście nie powinniśmy stosować od razu drakońskich zasad, czy też drastycznie ograniczać ilość spożywanych posiłków. Wówczas po jakimś czasie waga powróci, a może nawet przybędzie. Najlepsza jest zbalansowana dieta pod okiem specjalisty dietetyka. Będziemy wówczas zapewne jeść mniej, ale za to częściej  i to produktów zdrowszych niż do tej pory. Często zwykłe warzywa czy owoce, po które rzadko sięgamy, bywają pomocne w zrzuceniu dotychczasowej wagi. Pamiętajmy, że w każdej diecie tkana tłuszczowa w pierwszej kolejności znika właśnie z okolic brzucha. Dlatego dieta jest niezwykle istotna.

Inne sposoby na zwalczenie tego schorzenia to chociażby, co może wydawać się zaskakujące, właściwa ilość snu. Badania jednak dowiodły, że osoby, które śpią od 6 do 7 godzin dziennie, mają mniej problemów z otyłością. Zarówno zbyt duża, jaki i zbyt mała ilość snu może zaburzyć pracę naszego metabolizmu.

Stres i inne zagrożenia

Nieodłączny jest także element stresu. Jego duży poziom może powodować, że nie jesteśmy w stanie kontrolować naszego sposobu odżywiania się. Próbujemy wówczas rozładować stres poprzez nadmierne i niekoniecznie zdrowe jedzenie. Nie sprzyja to także regularności i konsekwencji, potrzebnej przy wszelkiego rodzaju dietach. Warto zatem ograniczyć poziom stresu zanim weźmiemy się za walkę z samą chorobą. Z otyłością brzuszną wiążą się także różnego rodzaju zagrożenia. Może ona powodować chociażby różnego rodzaju choroby serca. Ma ona także wpływ na zmniejszenie ilości dobrego cholesterolu, zwanego także HDL. Zwiększa również poziom złego cholesterolu – LDL. Gromadzi się on wówczas w żyłach, prowadząc do miażdżycy. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko zawału serca. Dlatego też warto zmienić swój styl życia i walczyć z otyłością brzuszną. Nie jest to bowiem walka spisana na porażkę.