Nadwaga – do jakich problemów może prowadzić?
Nadwaga to problem dotyczący zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest to problem, z którym borykać może się każdy człowiek. Problem, który należy zwalczyć, ponieważ może on powodować wiele skutków ubocznych i być przyczyną chorób serca czy innych problemów zdrowotnych.
Statystyki pokazują, że coraz większa grupa ludzi, a w tym spora część młodzieży, cierpi na otyłość. Wynika to z nieodpowiedniej profilaktyki żywieniowej, czyli diety. Często bogata jest w produkty z wysoką zawartością tłuszczów zwierzęcych oraz dużej ilości konserwantów czy innych środkach chemicznych zawartej żywności. Wszystko to, wraz z małą aktywnością fizyczną powodować może nadwagę.
Do czego prowadzi nadwaga?
Problemy z zajściem w ciąże
Otyłość u kobiet prowadzić może do zaburzenia prawidłowego cyklu owulacyjnego. W konsekwencji organizm kobiety nie produkuje wystarczającej ilości komórek jajowych. To zaś prowadzi do utrudnienia zajścia w ciążę. Nawet u kobiet, którym wydaje się, że jajeczko prawidłowo funkcjonuje – również może pojawić się ten problem. Jedną z możliwych przyczyn jest leptyna. Odpowiedzialna jest za równowagę hormonalną w organizmie kobiety, a jej nieprawidłowe funkcjonowanie spowodowane otyłością, zaburza ten proces a przez to utrudnia możliwość zapłodnienia.
Cukrzyca
Kolejnym problemem wynikającym z nadwagi jest cukrzyca II stopnia. Otyłość na wpływ na odporność tkanek na insulinę. Powoduje to, że mimo produkcji odpowiedniej ilości insuliny przez trzustkę, organizm ciągle domaga się jeszcze większych ilości, tak jak by ciągle było za mało insuliny. Cukrzycy nie da się rozpoznać od razu, ale i tak można zdiagnozować ją już w pierwszym stadium. Choroba rozwija się bardzo długo, bo nawet latami a jej wpływ na życie jest spory. Powoduje ona wiele utrudnień życiowych, czyli w reasumując – jakoś życia ulega pogorszeniu. Jedną z podstawowych metod leczenia cukrzycy II stopnia jest odchudzanie i dieta. Więc, żeby zapobiec chorobie już dziś należy walczyć z nadwagą.
Zobacz również:
Kręgosłup i stawy
Kolejne kilogramy w ludzkim organizmie to dodatkowy ciężar dla stawów i kręgosłupa. Stawy, które dźwigają ciężar większy niż docelowo powinny, ulegają szybszemu uszkodzeniu. Spowoduje to pojawienie się wcześniejszych problemów z schylaniem, kucaniem czy wykonywaniem czynności w podobnych pozycjach. Sama podatność na kontuzje jest u osób z nadwagą znacznie bardziej możliwa, niż u tych z wagą prawidłową. To samo tyczy kręgosłupa, którego dyski szybciej się ścierają a kolejne kilogramy jeszcze bardziej obciążają lędźwiowy odcinek.Nowotwory a nadwagaNadwaga jest jedną z przyczyn zwiększających ryzyko pojawiania się nowotworów. Wszystko najczęściej dzieje się w okresie pomiędzy 50. a 65. rokiem życia. To właśnie wtedy, nadwaga daje o sobie znać i przyczynia się do powstania nowotworu, piersi, macicy, pęcherzyka żółciowego czy jelita grubego.
Problemy z sercem
Choroby układu krążenia czy miażdżycą to tylko dwie choroby z wielu, które mogą zostać spowodowane cukrzycą. Wszystko spowodowane jest zakłóceniem gospodarki lipidowej, która w konsekwencji prowadzi do powstania wielu chorób serca. Ponadto, nadwaga powoduje zwiększoną krzepliwość krwi w organizmie. Z tego powodu, może pojawić się zakrzep, który skończyć się może udarem mózgu czy zawałem. Otyłość dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo zgonu po pojawieniu się nawet pierwszego zawału. Dla porównania, człowiek o prawidłowej diecie nawet po dwóch zawałach może wrócić do unormowanej aktywności fizycznej i cieszyć się zdrowiem.
Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna
Z nadwagą czy otyłością nie ma żartów. Nie trzeba poświęcać wielu godzin z każdego dnia by pozbyć się tego problemu. Wystarczy zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i systematyczne zrzucanie kilogramów do prawidłowej wagi. Dzięki temu zostaną zniwelowane szanse na pojawienie się powikłań związanych z nadwagą. A dodatkowym atutem może być komfort psychiczny i lepsze samopoczucie, związane z sukcesem, którym było niewątpliwie wyrzeczenie się nadmiernego łakomstwa i lepsza, zgrabna figura.
Autor: Damian Nowaczek