Szukaj

Pozycja dziecka w czasie snu

Wraz z upływem czasu zmieniają się teorie dotyczące opieki nad noworodkiem. Dawniej uważano, że sapnie dziecka na brzuszku jest najlepszym rozwiązaniem. Wraz z upływem czasu to twierdzenie uległo zmianie i kategorycznie zabrania się takiego postępowania. Sprawdźcie więc jaka pozycja jest najkorzystniejsza dla rozwoju malca.

Podziel się
Sen noworodka
Najnowsze badania wykazują, że dla dziecka najkorzystniejsza pozycją do snu dla niemowlaka jest leżenie na pleckach. Pozycja spania brzuszkiem do góry pozwala uniknąć:
  • gorączki
  • nieżytu nosa
  • infekcja uszu
  • ulewaniu i krztuszeniu się pokarmem
  • ryzyka wystąpienia śmierci łóżeczkowej niemowlaka

Układanie dziecka na pleckach najlepiej rozpocząć już od samych narodzin malca, aby go przyzwyczaić do tej pozycji. Dzięki temu malec będzie czuł się zawsze komfortowo i bezpiecznie  leżąc czy śpiąc w łóżeczku.

W początkowym okresie dzieci mogą się buntować i nie chcieć spać na pleckach. Jednak należy pamiętać, że jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania dla maluszka. Przyzwyczajanie dziecka do spania na pleckach może objawiać się częstszym odruchem Moro, co w początkowych tygodniach życia może wpłynąć na niespokojny sen malca.

Aby uniknąć budzenia się maluszka w czasie nocy na skutek odruchu moro pomocne może okazać się zawijanie go w kocyk. Takie zawijanie wpływa na uspokojenie się malucha. Dzięki temu dziecko nie rozprasza się w trakcie snu swoimi nerwowymi ruchami a dodatkowo jest mu cieplej i czuje się bezpieczniej.

Konsekwencją spania dziecka cały czas w jednej pozycji może przyczynić się do powstania na  główce bobasa płaskiego lub pozbawionego włosków miejsce. Tym nie należy się przyjmować, gdyż wraz z upływem czasu wszystko wraca do normy.

Dzieci z reguły wolą leżeć na brzuszku, gdyż mają wtedy podparcie dla nóżek i rączek. Jednak pozycja ta nie jest bezpieczna dlatego warto ją wykorzystywać na przykład podczas zabawy z bobasem. Pozwoli to na zminimalizowanie zniekształceń główki dziecka, spowodowanych leżeniem tylko i wyłącznie na pleckach. Dodatkowo pozycja na brzuszku w czasie zabawy z maluszkiem pozwala na wzmocnienie i rozwój mięśni dziecka.

Aby zadbać o dobry i prawidłowy rozwój maluszka należy kierować się następująca zasadą: Spanie na plecach zabawa na brzuszku. Jeśli rodzice będą stosowali się do tej zasady pozwoli to ich dziecku na optymalny rozwój oraz przyczyni się do uniknięcia różnego rodzaju dodatkowych schorzeń, które mogą być przyczyną nieprawidłowej pozycji dziecka do snu.