Szukaj

Przepuklina pępkowa u noworodka

Przepuklina pępkowa nie jest poważnym schorzenie. Dochodzi do jej powstania w momencie gdy otwór w ścianie brzusznej, przez który naczynia krwionośne przechodzą do kikuta pępowiny nie zostanie całkowicie zamknięty w czasie porodu.

Podziel się
Niemowle
Przepuklina pępkowa u noworodka ujawnia się wybulwieniem w okolicy pępka w momencie gdy maluch płacze lub się napręża. Wówczas mały zwój jelita przedostaje się przez niedomknięty otwór, w konsekwencji podnosząc ku górze pępek i jego okolice. Wypukłość spowodowana przepuklina pępkowa może przybierać różny rozmiar. Może być zupełnie mała, a w niektórych przypadkach może być wielkości cytryny.


Nie powinno nikogo dziwić, że rodziców może przerazić taka sytuacja. Jednak taki stan nie jest niczym groźnym i nie ma negatywnego wpływu na rozwój małego dziecka. Zazwyczaj przepuklina pępowinowa rozwiązuje się samoistnie . Zazwyczaj otwór, który nie został zamknięty pomyślnie w czasie porodu zamyka się w ciągu kilku miesięcy lub roku od urodzenia dziecka.


Najlepszym sposobem do walki z przepukliną pępkową u noworodków jest po prostu czas i brak jakiegokolwiek leczenia. Wykonywanie zabiegów chirurgicznych jest wskazane tylko w przypadku gdy otwór w brzuchu jest bardzo duży i cały czas się powiększa.


Dziecko z przepukliną pępkową warto kłaść na brzuchu. Pozwoli to wzmocnić mięśnie brzucha w domu. Pozwoli to również w naturalny sposób wzmocnić jelita poprzez uciskanie, dzięki czemu nie mogą wydostać się na zewnątrz.

Gdy twój maluch cierpi na przepuklinę pępkowa postaraj się również ograniczyć jego płacz dziecka. W związku z tym dbaj o to by maluch był cały czas pojedzony, a  wszystkie jego potrzeby fizjologiczne były zaspokojone. W ten sposób ograniczysz płacz dziecka, który jest niewskazany w tej sytuacji.